fbpx

Wartości jako drogowskaz

Wartości jako drogowskaz

Wartości upraszczają życie

W tekście Wartości-czym są? , pisałam, że znajomość własnych wartości (tych naprawdę własnych, nie cudzych przyjętych za własne), znakomicie upraszcza życie. Pora popatrzeć na to dokładniej.

Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich wartości, chociaż tych kilku najważniejszych, to jesteśmy jak liść na wietrze, którym miotają okoliczność. W każdej chwili docierają do nas tysiące (co najmniej) bodźców. W każdej sprawie i na każdy temat może do nas dotrzeć równie wiele (albo jeszcze więcej jeśli korzystamy z Internetu), opinii na dowolny temat, o tym, co warto, czego nie, co trzeba, a czego nie należy, jak się trzeba ubierać, z kim spotykać, a z kim absolutnie nie. I część dyskutantów, wygłasza te opinie jako jedyne słuszne nie znoszącym sprzeciwu głosem i czasem robi to na tyle głośno, że przestaniemy już słyszeć własne myśli.

To, w którą stronę powinniśmy iść, co zrobić, a czego nie, na co się zgodzić i co popierać, a czego absolutnie nie? To nie jest łatwe zdecydować, gdy jesteśmy zalani takim natłokiem informacji.

Decyzje

Decyzji w życiu podejmujemy setki. Niektóre są drobne, a niektóre ważne. Przy drobnych, nie ma wielkiego znaczenia co zdecydujemy – możemy być z efektu bardziej zadowoleni lub mniej, ale to tylko drobny kłopot, jeśli decyzja będzie kiepska i okaże się, że najmodniejszy krój nowo kupionych spodni to nie jest coś w czym wyglądamy dobrze.

Ale są też ważniejsze decyzje. To jaki zawód wybierzemy, w jakiej firmie się zatrudnimy, kogo wybierzemy na życiowego partnera, w jakim kraju będziemy mieszkać, czy chcemy mieć dzieci czy nie itp. itd. Te decyzje, jeśli błędne, będą mniej lub bardziej trudne do odkręcenia i te decyzje znacznie mocniej wpłyną na nasze życie, niż to co kupiliśmy pod wpływem reklamy. Jeśli te decyzje podejmiemy w oparciu o cudze wartości a nie o własne, to cena będzie za to wysoka. Będziemy żyć życiem, które wybrał za nas ktoś inny.

Jeśli chcemy takich kosztownych błędów unikać, to musimy dobrze znać swoje wartości. Własne, a nie te do których próbuje nas przekonać ktoś inny, nieważne jak bliski, tylko nasze własne wewnętrzne. Jeśli je znamy, to one stanowią dla nas drogowskaz. W każdej ważnej życiowej sytuacji, będziemy wiedzieć, w którą stronę iść, zamiast się miotać: a może w prawo, a może w lewo, a może na skos …- pod wpływem sprzecznych opinii otoczenia.

Dlatego tak ważne jest, aby dobrze wiedzieć co dla nas jest w życiu ważne, jakie są NASZE własne wartości.

Spróbuj to zrobić. Co jest dla Ciebie w życiu najważniejsze? Czego, jeśli nie osiągniesz nie będziesz miała poczucia, że spełniłaś się w życiu?

Może są to duże pieniądze, może rodzina, dzieci, może kariera, może Nagroda Nobla, może podróże. Co dla Ciebie jest w życiu najważniejsze? Nie to powinno być najważniejsze, co uważa ciocia, wujek, kuzynka, albo piszą o tym w gazecie, ale co dla CIEBIE, wewnętrznie, naprawdę takie jest?

Wiesz już co to jest? To jest właśnie Twój największy drogowskaz! Taki który będzie Cię prowadził podczas innych ważnych wyborów życiowych – wyboru zawodu, wyboru partnera, wyboru związku, wyboru miejsca zamieszkania itp. itd.

A teraz pomyśl o innych drogowskazach. O innych wartościach. Tzw. etycznych. Na przykład co nie jest dopuszczalne w Twoim świecie w żadnych okolicznościach? Jeśli już wiesz, to masz kolejne drogowskazy, który będą Cię prowadziły przez życie. To może wydaje się oczywiste, ale tak naprawdę rzadko dokładnie wiemy co to jest, tak wprost, dlatego warto pomyśleć o tym na spokojnie, a nawet po prostu spisać w punktach.

I tak dalej. Jeśli znamy swoje wartości to droga przez życie jest prosta, Nie szukamy na oślep, nie wpadamy w przypadkowe dziury, nie ulegamy innym, gdy nie trzeba, nie unosimy się bezradnie gdzie nas przypadkowy los poniesie. Idziemy w kierunku wskazywanym przez nasze wewnętrzne drogowskazy, nasze wartości, i robimy to co cenimy i w taki sposób jaki uważamy za ważny.

Jest tylko jeden warunek, o którym potrzebujesz pamiętać: to muszą być TWOJE wartości.

Własny kodeks i jego efekty

Jeśli mamy swój własny jasny kodeks, niezależnie od tego czy związany z określoną religią, filozofią czy po prostu naszym prywatnym poglądem na świat, to pewnie podejmujemy decyzje i nie potykamy się za często po drodze, bo zawsze wiemy na co możemy się zgodzić, a na co nie. A to znakomicie oszczędza nasz czas i energię, zmniejsza lęk przed życiem i wzmacnia poczucie szacunku dla samych siebie.

Gdy znamy swoje wartości i według nich żyjemy, nie tracimy czasu, czujemy się dobrze sami ze sobą, a ludzie, którzy nas otaczają cenią nas znacznie bardziej, bo też otaczają nas ci, których sami wybieramy według naszych własnych zasad.

Dlatego warto świadomie znać własne wartości. A przede wszystkim nie pomylić ich z cudzymi!

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.