
Poradnik: Jak sobie poradzić z toksyczną matką. Kurs z ćwiczeniami, to podręcznik podzielony na dwadzieścia rozdziałów, z których każdy porusza odrębne zagadnienie. Dowiesz się czym jest obowiązek, kiedy masz do czynienia z manipulacją i jak sobie z nią radzić, jak opanować stres w relacjach międzyludzkich, co to znaczy być asertywnym i dlaczego warto. Każdy rozdział zakończony jest ćwiczeniami, które nauczą Cię praktycznie wykorzystać zawartą tu wiedzę.
W tej książce krok po kroku zobaczysz jak zmienić istniejące wzorce i rozpocząć własne samodzielne życie.
Powodzenia!

„Chcesz móc kochać matkę, to potrzebujesz zacząć od tego, aby się psychicznie od niej oddzielić. Nie jesteś jej częścią – jesteś córką czy synem, a nie nerką czy żołądkiem. Nerka czy żołądek zresztą nie kocha reszty ciała, najwyżej na jej rzecz pracuje. Potrzebujesz dać sobie prawo, aby móc jej odmówić, dopiero wtedy będziesz mogła dawać z serca. I potrzebujesz móc zacząć w jej towarzystwie oddychać. Dopiero wtedy będziesz mogła zacząć ją kochać, jeśli będziesz chciała oczywiście. Bo wbrew temu co możliwe, że słyszałaś, kochanie matki nie jest twoim kolejnym obowiązkiem. Jest możliwością.”
„Poczucie winy jest bardzo przydatne, skuteczne i dlatego często stosowane, tyle, że nie służy do tego, co się zwykle zakłada. Poczucie winy nie ma na celu zmiany. Ma dwa cele: karę i wymuszenie czegoś. Przykro mi, ale to klasyczna technika manipulacji. Tyle, że poczucie winy ma też jedną, zwykle przeoczaną, właściwość. Jest niezdrowe nie tylko, dlatego kto czuje się winny, ale również dla drugiej strony, tej, która poczucia winy wobec siebie oczekuje. Bo to właśnie ona, płaci za nie bardzo wysoką cenę.”
„Zaborcza matka nie pozwala się dziecku uniezależnić, bo dziecko jest jej własnością. I dlatego oddzielne emocje, wybory, świat dziecka są dla niej zagrożeniem, bo pokazują, że dziecko jest tym, czym naprawdę jest, czyli oddzielną drugą osobą.”
„Tak samo jak swoim zachowaniem uczymy innych ludzi gdzie są nasze granice, (na co mogą sobie pozwolić wobec nas), tak samo uczymy ich, w jaki sposób mogą te nasze granice przesunąć. Dajemy im dokładną instrukcję, co i jak należy zrobić, żebyśmy odpuścili. A robimy to, pokazując co na nas działa. Jakie zachowanie, jakie słowa spowodują, że się wycofamy, bo zwykle wycofujemy się na to samo.”
„Ludzie nie różnią się tym, że jedni są ogólnie lepsi, a drudzy ogólnie gorsi. Każdy ma zarówno słabe jak i mocne strony. Ludzie różnią się tym, na czym koncentrują swoją uwagę. Ktoś, kto ma wysokie poczucie własnej wartości, koncentruje uwagę przede wszystkim na własnych zaletach, wady zna, ale nie są dla niego podstawowym kryterium oceny własnej osoby. Osoby o niskim poczuciu własnej wartości koncentrują uwagę na tym, co uważają za swoje słabe strony, a w efekcie, jeżeli są w czymś dobrzy, to albo tego nie zauważają, albo traktują jak przypadkowe lub mało istotne.”
„Matki, tak jak wszyscy ludzie, są różne, i dobre i nie, mądre i niekoniecznie, takie, za którymi dziecko poszłoby na koniec świata i takie, od których na koniec świata by uciekło. Skąd więc pomysł, że jeśli ktoś urodził, to jest z tego powodu autorytetem we wszystkich możliwych kwestiach? Jak wychowywać dzieci, jak szukać pracy, jak radzić sobie z mężem czy co w życiu jest ważne? Nawet wtedy, gdy ma dzieci, które są nieszczęśliwe, pracy nigdy nie szukał, jego małżeństwo to katastrofa, a czas w życiu spędza głównie przed telewizorem? Z drugiej strony dobra matka to nie anioł ze skrzydłami. Jak każdy człowiek jest omylna i niedoskonała. Jak każdy człowiek ma lepsze i gorsze dni, niektóre umiejętności życiowe lepsze, inne słabsze. Wychowywanie dzieci to nie jest łatwy proces, życie to nie jest łatwy proces i w takich warunkach nie da się oczekiwać cudów, ciągłej bezwarunkowej miłości, wyłącznie uśmiechu po nocnej zmianie i nigdy niepodniesionego głosu.”
„Radzenie sobie z manipulacją, jest jak trzymanie się drogi we mgle. Tracisz orientację, boisz się, a może chce ci się płakać. Ale jeżeli chcesz dotrzeć do celu, to musisz odłożyć na bok emocje, (bo wyobraź sobie skutki paniki i biegu na oślep we mgle) i zamiast tego cały czas patrzeć pod nogi, żeby nie zboczyć z trasy. Jeżeli tak zrobisz, to wcześniej czy później bezpiecznie dojdziesz do domu. Jeżeli nie zrobisz, to nie dojdziesz.”
„Patrz na swoje mocne strony, przyniesie to więcej pożytku i tobie i ludziom, z którymi masz do czynienia. Wady nie wniosą do życia wiele, zalety za to tak. A każdy je ma. Poszukaj ich. Tego, co w sobie lubisz, co cenisz, w czym jesteś dobra, co ważnego w życiu osiągnęłaś. I nie wierz ludziom, którzy będą chcieli cię przekonać, że nie masz zalet, bo to nie znaczy, że ich nie masz, tylko, że ci ludzie dobrze ci nie życzą.”
„Słowo „nie” nie jest atakiem na kogoś, jest normalną częścią relacji międzyludzkich i to niezbędną ich częścią, a przynajmniej niezbędną częścią zdrowych relacji. Słowo “nie” informuje drugą osobę, co jest dla ciebie niekomfortowe. Daje jej możliwość, aby o ciebie zadbać, bez tego słowa takiej możliwości by nie miała.”
