fbpx

Rodzaje motywacji

Rodzaje motywacji

Motywacja OD i DO | MagdaMeyer.eu - Jak zarządzać zmianą

Rodzaje motywacji

Są 2 podstawowe rodzaje motywacji: motywacja DO i motywacja OD.

Jeżeli coś w życiu robisz, wynika to właśnie z jednego z tych 2-ch powodów zrobienia czegoś.

Motywacja DO – robię coś, bo chcę coś osiągnąć.

Motywacja OD – robię coś, bo chcę czegoś uniknąć.

Motywacja DO, to stawianie sobie celów i szukanie dróg ich realizacji. Żeby się zmotywować do działania, wystarczy znaleźć wystarczająco atrakcyjny cel wart działania.

Motywacja OD – to działanie spowodowane chęcią uniknięcia czegoś. Żeby się zmotywować do działania trzeba się odpowiednio mocno obawiać konsekwencji braku działania.

Uczysz się do egzaminu, bo temat Cię fascynuje oraz dlatego, że bardzo chcesz go zdać, bo dzięki temu dostaniesz dobrą pracę – motywacja DO.

Uczysz się do egzaminu, bo boisz się konsekwencji niezdania – przykrości w domu, konieczności płacenia za kolejny kurs, ryzyka utraty pracy jeśli nie zdasz egzaminu itp. – motywacja OD.

Motywacja OD i DO może dotyczyć konkretnych sytuacji, ale zwykle dotyczy też konkretnej osoby. Każdy z nas ma większą skłonność do działania według danego rodzaju motywacji.

Ale generalnie działamy po to, aby w życiu coś osiągnąć lub czegoś uniknąć.

Skutki

Każdy z tych rodzajów motywacji ma też swoje skutki.

Inaczej reagujemy na przeszkody:

  • Przy motywacji DO – trudności nas irytują, ale mobilizują.
  • Przy motywacji OD – trudności nas irytują i zniechęcają.

Każda z motywacji ma też swoje ciemne strony.

  • Przy motywacji DO – tak jesteśmy skupieni na celu, że czasem zapominamy o wzięciu pod uwagę możliwych problemów, które mogą nas spotkać po drodze.
  • Przy motywacji OD – tak jesteśmy skupieni na problemach, które trzeba wziąć pod uwagę po drodze, że możemy zapomnieć że w ogóle dążymy do jakiegoś celu.

Przy każdej motywacji jest też zupełnie inne źródło energii do działania.

  • Przy motywacji DO – wykorzystujemy marzenia jako paliwo do działania. Tak żyją wizjonerzy, ale możemy też utknąć w marzeniach, tracąc realny kontakt z tym co tu i teraz.
  • Przy motywacji OD – wykorzystujemy stres jako paliwo do działania i tu też możemy w tym stresie utknąć.

Stres

I tematem tego stresu zajmiemy się tu dokładniej. Bo to nie jest zdrowy stres naturalny, ale nienaturalny i sztucznie podtrzymywany. A jak go w sobie podtrzymujemy? Na dwa sposoby:

Pierwszy sposób, to lęk – czyli straszymy się po prostu.

Dlatego jeśli żyjesz w wiecznym napięciu, poświęcasz wiele energii na przewidywanie katastrof, które mogą się wydarzyć, to zastanów się czy nie straszysz się właśnie po to, aby w ogóle mieć energię do działania.

A jeśli chcesz to zmienić, to przyjrzyj się swojej motywacji i zastanów się czy i gdzie – możesz zmienić motywację OD na motywację DO. A aby to zrobić, to pomyśl:

  • DO czego właściwie w życiu dążysz?

A drugi sposób, aby się zmotywować (a dokładnie zmusić) do działania przy motywacji OD, to złość. Należy być ciągle wściekłym, aby w ogóle być gotowym do robienia czegokolwiek.

Chcesz się pozbyć takiej permanentnej złości? To przyjrzyj się swojej motywacji i zobacz gdzie możesz zmienić motywację OD na motywację DO. A do tego zastanów się:

  • Dlaczego właściwie chcesz tego, do czego motywujesz się złością?

Wybór

A teraz gdy już wiesz, czym różnią się te 2 rodzaje motywacji, wybierz ten, którym wolisz się kierować w swoich przyszłych wyborach!

I pracuj nad tym, aby go w sobie rozwijać, nawet jeśli w tym momencie masz większą skłonności do drugiego rodzaju motywacji.

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.