fbpx

Przepływ czyli Pasja

Przepływ czyli Pasja

Flow czyli Pasja | MagdaMeyer.eu - Jak zarządzać zmianą

The Flow

Słyszałeś o efekcie Przepływu (The Flow)? Opisał go amerykański psycholog Mihaly Csikszentmihályi.

To stan, jaki pojawia się, gdy jesteśmy całkowicie zaabsorbowani czynnością, której już samo wykonywanie sprawia nam ogromną, wręcz euforyczną przyjemność. Uniesienie płynie bezpośrednio z samej aktywności, a nie z jej oczekiwanych efektów.

Jesteśmy tu i teraz, tak mocno skoncentrowani na tym, co robimy, że tracimy poczucie czasu, przestajemy myśleć i rozpuszcza się nasze poczucie siebie. Czasem nie czujemy pragnienia, głodu ani potrzeby snu. Przestaje istnieć cokolwiek poza tym, co robimy i ogromną radością, jaka z tego wynika.

I nie piszę o seksie.

Znasz Przepływ?

Znasz ten stan? Pojawia się podczas takich zajęć jak ulubiony sport, twórczość, spacer, joga, medytacja i wiele innych.

Jako dziecko pamiętam, że wchodziłam w stan Przepływu, gdy miałam do rozwiązania zadanie z matematyki. Na tyle trudne, że wymagało wysiłku, a na tyle nietrudne, że byłam w stanie zrozumieć, o co w nim pytają. Nie mogłam oderwać się dopóki nie skończyłam. Absolutna koncentracja, ale jaka to była przyjemność! To było lepsze niż lody.

Czym jest Przepływ?

Według definicji, stan Uniesienia lub Przepływu składa się z kilku elementów:

  1. Jest to całkowita koncentracja na tu i teraz, na wykonywanej czynności.
  2. Tracimy przy tym samoświadomość czyli nie ma już poczucie nas wykonujących działanie, a jedynie jest samo działanie.
  3. Mamy przy tym poczucie pełnej kontroli nad sytuacją.
  4. Równocześnie tracimy poczucie czasu (Już 4.00?! NIEMOŻLIWE!! – to właśnie to).
  5. I odczuwamy przy tym, czystą, ogromną, wręcz euforyczną przyjemność.

I to nazywa się Pasją.

To jaka jest Twoja pasja?

Czy masz takie zajęcia, które pozwalają Ci czuć Przepływ? Może jest to majsterkowanie, lepienie naczyń z gliny, a może malowanie obrazów? A może rozkładanie i składanie samochodu na części, hodowanie kwiatów, czytanie, pisanie albo wspinaczka górska?

Jeżeli wiesz co to jest, to pielęgnuj i korzystaj. Jeśli nie, to popróbuj różnych rzeczy i znajdź. Bo to jest bardzo wiele warte, żeby mieć swoje własne źródło Przepływu czyli swoją Pasję.

Szukamy w życiu szczęścia i radości. To zupełnie naturalne. Bo radość i poczucie szczęścia, poza tym, że są przyjemne, to nasze najlepsze źródło energii do działania i największy motywator. Dlatego dbanie o radość i poczucie szczęścia, to bardzo praktyczne postępowanie.

Znajdź więc to, co przynosi Ci Przepływ! I wtedy zobaczysz, że zawsze znajdziesz na to czas. Bo nawet jeśli nie znajdziesz, w natłoku obowiązków, przez dzień czy tydzień, to stojący na stole model statku, który tylko czeka na dokończenie, rozłożone na stoliku puzzle, czy kłębek wełny z wbitymi w niego drutami, będą widokiem dającym radosną perspektywę, że tylko wystarczy podejść, wziąć do ręki i …. I zaczniesz. I nic więcej nie będzie trzeba, żeby było cudownie.

PS

A jeśli nie znajdziesz na to czasu, to znaczy, że nie jest to Twoja Pasja.

Twoje poczucie szczęścia

Na szukanie radości i poczucia szczęścia poświęcamy czas i pieniądze. Niekiedy w tym celu spotykamy się z ludźmi, którzy nas śmiertelnie nudzą, czytamy książki i oglądamy filmy, które ktoś polecił, pomimo, że nam się wcale nie podobają, chodzimy na wystawy, które nas nie interesują. A robimy to właśnie dlatego, że szukamy szczęścia i mamy nadzieję, że tam właśnie damy radę je znaleźć.

Próbować wielu rzeczy jak najbardziej warto, ale żeby rzeczywiście znaleźć coś takiego, co jest właśnie dla nas, to potrzebujemy na samym początku jak najlepiej poznać siebie. Bo to, co bawi sąsiada, nie musi bawić nas, to co sprawia przyjemność koleżance, nas może po prostu śmiertelnie nudzić.

Dlatego gdy zaczniesz przyglądać się światu, sprawdzając co TY lubisz robić, co akurat TOBIE przynosi szczęście, to właśnie wtedy znajdziesz Swoją Pasję, A gdy ją znajdziesz, to będziesz mieć zawsze pod ręką swoje stałe źródło radości i energii do działania, niezależne od tego czy wokół będzie słońce czy może deszcz.

Pamiętaj, że brak radości w życiu, to niedosyt energii do działania w ogóle. Dlatego dbanie o własne źródła przyjemności, w tym pasje, to bardzo praktyczne i rozsądne postępowanie!

Znajdź swoją Pasję!

Masz za mało energii? Znajdź coś, czego robienie powoduje u Ciebie Przepływ i to zrób.

Potrzebujesz motywacji do działania? Zastanów się co zrobić, aby Twoje działanie sprawiało Ci radość.

Chcesz poprawić relacje rodzinne? Znajdź to, co wszyscy lubicie robić. I czasem zróbcie to wspólnie.

Chcesz mieć bardziej kolorowe życie? Znajdź swój Przepływ, swoją Pasję! W tym celu rozejrzyj się wokół i pomyśl co sprawia ci autentyczną przyjemność, gdy tylko tym się zajmujesz. Potem przypomnij sobie, co kiedyś lubiłaś robić, a czego dawno już nie próbowałaś. Następnie przejrzyj gazety i Internet i wybierz nowego możliwości, które wydały Ci się na pierwszy rzut oka interesujące, a których jeszcze nie próbowałaś. A potem połącz te 3 listy w jedną i wybierz z nich 10 zajęć, do których najbardziej Cię ciągnie. A potem z tych 10-ciu wybierz najciekawsze 3. I od nich zacznij.

I tak próbuj, szukaj i sprawdzaj, aż znajdziesz swoją pasję. A gdy na nią trafisz to będziesz wiedziała, że to jest właśnie to, bo przyniesie Ci efekt Przepływu, którego nie da się pomylić z niczym innym.

A potem…

A potem zobaczymy czy naprawdę powiesz, że nie masz na to czasu 🙂

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.