fbpx

Czym jest motywacja zmiany?

Czym jest motywacja zmiany?

MagdaMeyer.eu , Czym jest motywacja do zmiany

Motywacja do zmiany?.

Zastanawiałeś się czym właściwie jest motywacja do zmiany? Co to znaczy, że mamy motywację do zmiany, a kiedy jej nie mamy?

Bo często używa się słowa „motywacja”, ale pojawia się wtedy pytanie czy na pewno wiemy czym ona właściwie jest?.

Ja chcę?.

Czy żeby wprowadzić zmiany wystarczy: „ja chcę!”?

Czy chęć jest motywacją i czy wystarczy chcieć, aby w końcu być szczupłą, nauczyć się jeździć na motorze, dużo zarabiać albo osiągnąć cokolwiek innego?

Niekoniecznie.

„Ja chcę” jest ważną informacją, która mówi nam o tym, w którym kierunku oczekujemy zmian. Ale później, aby uzyskać zmianę, niezbędne jest jeszcze działanie dla tej zmiany i do tego działania potrzebujemy motywacji. A motywacja oznacza, że uznajemy wysiłek, jaki będziemy potrzebowali podjąć dla zmiany, za wart celu..

Ile wart jest cel?.

Czyli motywacja, to poczucie, że to co chcę osiągnąć, jest dla mnie warte więcej niż to, z czego będę potrzebowała zrezygnować lub zrobić dla tej zmiany.

Każda zmiana ma swoją cenę. Czasem ta cena jest nieistotna lub nawet przyjemna, a czasem wysoka. Ale to czy Cel jest dla nas wart zapłacenia tej ceny, oznacza właśnie czy mamy motywację do zmiany czy nie.

Jeśli chcesz schudnąć, to jednak trzeba pożegnać ciasteczka, a może nawet zacząć chodzić na siłownię, co wcale nie musi zachwycać. No, bo jedzenie ciast i ciastek jest po prostu dla większości z nas przyjemne. Po to zresztą właśnie są, te ciasta i ciasteczka, robione, aby to były przyjemne. Natomiast mają skutki uboczne. Rosnący rozmiar koniecznej odzieży i wiele innych jeszcze ważniejszych, zdrowotnych.

Po jednej stronie mamy więc przyjemność, z której potrzebujemy zrezygnować, jeśli chcemy osiągnąć nasz Cel / po drugiej Cel czyli zgrabniejszą figurę albo lepsze zdrowie.

I jeśli Cel jest wart dla nas więcej niż to z czego musimy dla niego zrezygnować, albo zrobić, aby go osiągnąć, to wtedy właśnie mamy motywację do zmiany..

Motywacja do zmiany

Jeśli chcesz wprowadzić jakąś zmianę, to najpierw zastanów się czy masz motywację do tej zmiany. Czy jesteś gotowa zapłacić jej cenę czyli czy cel jest dla Ciebie więcej wart niż to co będziesz musiała zrobić lub z czego zrezygnować po drodze.  Jeśli tak, to wtedy wprowadzenie zmiany będzie dla ciebie łatwe. Jeśli nie, to najpierw popracuj nad motywacją. Bo bez motywacji wiele nie zdziałasz.

Warto pamiętać o motywacji od samego początku zmian, bo motywacja jest najważniejsza przy zmianie. A jest tak ważna, bo nic nie robi się samo. Jedynie cuda zdarzają się same, ale one niestety zdarzają się raczej rzadko. 

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.