fbpx

Kto wybiera nasze zmiany?

Kto wybiera nasze zmiany?

Kto wybiera nasze zmiany? - MagdaMeyer.eu

Kto wybiera nasze zmiany?

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym?

Czy zmiany jakie wprowadzasz albo chcesz wprowadzić wynikają z tego, że ich chcesz czy raczej z tego, że ktoś powiedział, że powinieneś ich chcieć?

Jeśli to ktoś inny zadecydował, że powinieneś jakoś się zmienić – inaczej wyglądać, inaczej się odżywiać, w innym miejscu pracować, a ty po namyśle dochodzisz do wniosku, że to dobry pomysł, to wszystko jest ok. Wtedy nadal sam kierujesz swoim życiem, a inspirację do tego można czerpać z zewsząd.

Jeśli jednak wcale nie wiesz czy chcesz się zmienić, albo czy jesteś na to gotowy w tym momencie, a ktoś inny w wyższości i nieomylności swojej twierdzi, że powinieneś, to co zrobisz?

Zmienisz się i dostosujesz czy nie?

Jeśli zrobisz to dlatego, że chcesz, to patrz punkt pierwszy. To nadal twój wybór. Jeśli jednak zrobisz to, bo boisz się odmówić (bo co będzie sobie o mnie myślał!), to najpierw pomyśl jeszcze raz.

Co ci da zmiana dla kogoś, aby pasować do jego czy je wzoru? Aprobatę tej osoby? Możliwe. A jeśli ta osoba zniknie z twojego życia? Albo inna ważna dla ciebie osoba będzie oczekiwała, abyś się zmienił, ale inaczej, to czyje zdanie zadecyduje? Zastosujesz kryterium bliskości, starszeństwa czy może rzucisz monetą, aby zdecydować czyją opinię realizować?

Trochę ironizuję, ale na świecie jest 7 miliardów ludzi i co najmniej tyle opinii. Sama rodzina i znajomi wokół ciebie to zapewne co  najmniej kilkadziesiąt, do tego dochodzą obserwatorzy na FB czy Instagramie, którzy nawet jeśli cię nie znają, to czasem poczują się w obowiązku powiedzieć jak powinnaś wyglądać według ich nieomylności, a w telewizji obejrzysz reklamy, które wskażą co powinnaś, a czego ci nie wolno.

To co Ty wybierzesz?

Dlatego zawsze wybieraj zmiany, która sama chcesz wprowadzić. Zmiana to nie tylko mniejszy lub większy wysiłek włożony w jej wprowadzenie, ale też zewnętrzne konsekwencje tego, że się zmienisz. Te konsekwencje, czasem miłe, a czasem nie, zawsze poniesiesz Ty, nie ta osoba która namawia Cię do zmiany. Dlatego jeśli zmieniasz się dla kogoś, to zawsze dobrze się zastanów czy na pewno tego chcesz i czy nadal będziesz chciała być tą nową osobą, jeśli ten ktoś, kto namawia Cię do zmiany zniknie z Twojego życia. Jeśli tak, to warto się zmieniać. Jeśli nie, to przemyśl konieczność zmiany się jeszcze raz. A otoczeniu zaproponuj, aby zajęło się zmienianiem siebie, zamiast na siłę Ciebie.

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.