fbpx

Czym różnic się coaching od mentoringu?

Coaching a mentoring

.

Mentoring jest formą wspierania rozwoju, najczęściej zawodowego, podczas której osoba bardziej doświadczona w konkretnej dziedzinie, sprawuje opiekę mentorską nad adeptem, który dopiero zaczyna iść tą samą drogą. Mentor ma pomóc unikać niepotrzebnych błędów i ułatwić wybieranie trafnych rozwiązań.

Mentora można porównać do przewodnika. Zna trasę, którą idziesz, bo sam wielokrotnie i to z sukcesami (to ważne!) nią przeszedł. Wie gdzie czeka Cię nierówna droga, a gdzie siedzi wilk i jak sobie z tym wszystkim poradzić. Prowadzi Cię korzystając z własnego doświadczenia.

Coach nie jest mentorem.

Coach nie prowadzi nikogo po jego drodze. Każdy z nas ma swoją własną drogę do przejścia i idzie nią we własnym tempie, podejmując po drodze swoje własne decyzje. Moja droga jest moją, Twoja jest Twoją. Moje rozwiązania i wybory nie muszą być dobre dla Ciebie w Twoim świecie i w Twoich uwarunkowaniach. W coachingu skupiamy się na tym, abyś to Ty odnalazł swoją własną najlepszą drogę, a nie poszedł moją.

Oczywiście zarówno coaching, konsulting, jak i mentoring mają swoje istotne zastosowania, zależne do sytuacji i żadna z tych technik nie jest lepsza ani gorsza. Każda przydatna jest w innych okolicznościach zależnie od Twoich aktualnych potrzeb. Ale abyś mógł/a świadomie wybrać jedną z nich, to potrzebujesz najpierw wiedzieć czym się od siebie różnią.

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.