fbpx

Cel – po co nam w życiu?

Cel – po co nam w życiu?

MagdaMeyer.eu - po co nam w życiu cel?

Zwykle życie

Czasem żyjemy po prostu z dnia na dzień. I nie ma w tym nic niewłaściwego. Robimy zwykłe rzeczy, które zrobić po prostu trzeba, jak gotowanie, sprzątanie czy spanie. W międzyczasie oglądamy telewizję, rozmawiamy, jemy.  Codzienne, normalne sprawy. I nie ma powodu, aby zawsze i dla każdej czynności ustanawiać specjalny cel do którego chcemy dążyć. Życie to przecież nie ciągłe zawody. 

Natomiast są sytuacje, gdy jasny cel jest nam niezbędny, bo inaczej po prostu dryfujemy. I nie chodzi tu o cel na zasadzie: chciałabym COŚ zmienić! Bo COŚ, to nie cel, to dopiero zalążek myślenia o celu.

Latarnia morska

Jakie znaczenie ma cel? Dobrze określony cel jest jak latarnia morska. Wskazuje nam kierunek, w którym chcemy iść. Dokładne miejsce, do którego chcemy dotrzeć za miesiąc, rok czy dekadę. Prowadzi nas przez życie. Nawet jeśli zboczymy z drogi, to w każdym momencie wiemy, w którym kierunku chcemy znów iść. Nie dryfujemy, robiąc tylko to co trzeba każdego dnia i tylko reagując na sytuacje, które niezależnie od nas wydarzają się w naszym życiu. Mając cel, to my wyznaczamy kierunek. A jeśli nawet z jakiegoś powodu zajmiemy się chwilowo czymś innym i z tej drogi zboczymy, to gdy dobrze wiemy gdzie jest nasz cel, zawsze możemy znów w jego kierunku zacząć iść.

Oczywiście Cel można też zmieniać. Ale ważne, aby go w ogóle MIEĆ!

Tylko mając jasno określony Cel, możesz kierować swoim życiem. Tylko mając jasno określony cel, możesz go zrealizować, bo tylko wtedy możesz zaplanować drogę do celu. Tylko mając jasno określony cel, możesz na tę drogę zawsze wrócić, jeśli zboczyłeś z niej z dowolnego powodu..

Jakie mamy cele?.

Cele możesz mieć ustalone w perspektywie krótkoterminowej – np. schudnąć w ciągu miesiąca 2 kilo, średniej – zmienić pracę do końca roku, albo długiej – zostać znanym chirurgiem przed 50-tką, gdy dopiero zaczynasz staż w szpitalu.

Twoje cele mogą się też zmieniać. I to zarówno pod wpływem okoliczności życiowych, jak i w efekcie tego, że czasem zmieniają się nasze priorytety, otoczenie, zainteresowania.

Ale zawsze warto cele mieć! Nawet jeśli korygujesz je na bieżąco! A dokładnie to po prostu TRZEBA je mieć, o ile chcesz kierować własnym życiem, a nie tylko być przez nie miotanym jak liść na wietrze.

To jakie masz cele? W którym punkcie tak naprawdę chciałbyś znaleźć się w życiu za miesiąc, rok, pięć lat? Co chciałbyś/chciałabyś osiągnąć jeszcze w tym roku?

Czy to wiesz? Bo to ważne, aby wiedzieć. Dla Ciebie ważne. Bo jeśli tego nie wiesz, to rezygnujesz z kierowania własnym życiem, tylko w nim dryfujesz, a przypadkowe dryfowanie rzadko się opłaca.

.

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.