fbpx

Woda i Naczynie czyli otoczenie, które nas kształtuje

Woda i Naczynie czyli otoczenie, które nas kształtuje

MagdaMeyer.eu, Woda i naczynie czyli inni ludzie i ich wpływ na zmianę

Naczynie

Sayadaw u Jotika – buddyjski nauczyciel Therawady, powiedział kiedyś, że: „jesteśmy jak woda, a ludzie wokół nas są jak naczynie. I to naczynie tworzy kształt jaki przyjmuje woda”.

I to prawda. Na to jak się zachowujemy, jakie wartości przyjmujemy, jakich wyborów w życiu dokonujemy, ogromny wpływ mają ludzie, którymi jesteśmy otoczeni. Dlatego warto dobrze ich wybierać.

Lód

Ale czasem nie mamy wyjścia i znaleźliśmy się w środowisku, do którego nie chcemy być podobni. Wtedy za wszelką cenę staramy się zachować własny „kształt”, odmienny niż ten, który przybrało otoczenie. Nie możemy pozwolić sobie na luz wody, która dostosowuje się do okoliczności i zaczynamy przypominać nie wodę, a lód. Sztywny, zamrożony, bo dzięki temu trzymający swój własny „kształt” wbrew temu co na zewnątrz. I czasem nawet nam się udaje zachować swój odrębny kształt. Ale ta sztywność, brak luzu, swobody, to cena jaką płacimy, aby nie stać się podobnymi do otoczenia.

A czasem, przebywanie w jakimś środowisku to stała walka z ludźmi, którzy chcą nas dopasować do siebie. Chcą nas przekonać, udowodnić, zmusić, abyśmy przyjęli ich kształt – ich jedynie słuszne poglądy, ich wartości, ich sposób myślenia. A pomyśl, jak to jest, gdy nawet mocno zamrożony lód staramy się na siłę na umieścić w naczyniu do którego nie całkiem pasuje. Jeśli nawet lód nie pęka, to i tak, choć częściowo, zmienia się jego kształt pod wpływem siły. Już nie jest zupełnie taki jaki był.

Woda

A czasem nie chce nam się walczyć i dopasowujemy się do innych od razu dla świętego spokoju. Łatwiej jest być w grupie niż przeciw grupie i łatwiej się dostosować go grupy niż czekać, aż grupa dostosuje się do nas. Zresztą moglibyśmy się nie doczekać.

Ale i tak zawsze warto wybierać sobie właściwą grupę. Bo ludzie mają wielki wpływ na to kim jesteśmy. Nie jesteśmy samotną wyspą. Oczywiście jedni z nas są bardziej psychicznie zależni od otoczenia, inni mniej, ale zależni jesteśmy wszyscy.

Dlatego dobrze przebywać z ludźmi, do których chcielibyśmy być podobni, których cenimy i podziwiamy. Im więcej wokół nas będzie takich osób i im więcej czasu będziemy z nimi przebywać, tym łatwiej będzie nam stać się podobnymi do nich. Bezwysiłkowo. A przede wszystkim nikt nie będzie nas zmuszał, abyśmy byli inni niż chcemy być.

Życie

Dlatego jeśli chcesz coś ważnego w swoim życiu zmienić, jeśli chcesz zmienić swoje podejście do życia, sposób myślenia, czy swoje wartości, i jest taka potrzeba, to przede wszystkim zmień środowisko w jakim przebywasz. Jeśli chcesz przestać narzekać, to trudno Ci będzie to osiągnąć wśród ludzi, którzy wyłącznie narzekają. Jeśli chcesz przestać plotkować, to nie uda Ci się to wśród ludzi, którzy zajmują się wyłącznie plotkami.

Ale też pamiętaj, że jeśli się oddzielisz, zmienisz, a potem wrócisz w to samo środowisko, to zapewne łatwo powrócisz do starych nawyków. Dopasujesz się znów, tak jak woda dopasowuje się do naczynia.

Dlatego to tak ważne, aby świadomie wybierać ludzi, którymi się otaczamy. Nie zawsze możemy wybrać stuprocentowo, mamy obowiązki i okoliczności na które nie mamy wpływu. Ale mimo to trzeba pamiętać o idei wody i naczynia, wprowadzając do naszego życia nowych ludzi i decydując, ile czasu i z kim chcemy spędzać.

Bo to nas kształtuje.

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.