fbpx

Wartości – Czym są?

Wartości – Czym są?

Wartości czym są? | MagdaMeyer.eu - Jak zarządzać zmianą

Nasze wartości

Jakie wartości są dla Ciebie w życiu ważne? Byłbyś w stanie je wymienić? Jeśli tak, to gratuluję, bo to wcale nie jest takie częste.

Wiele osób żyje z dnia na dzień, nie biorąc pod uwagę czegoś takiego jak wartości. Sądzą, że to temat dla filozofów, no bo przecież człowiek robi to co robi, takie jest życie i nie ma się nad czym zastanawiać.

Czasem ludzie stosują do swojego życia wyłącznie wartości innych. Zostali nauczeni co powinni myśleć, czuć i uważać, ale niekoniecznie wiedzą co czują, myślą i uważają.

I co wtedy?

Wtedy jest źle.

Cudze wartości

Mamy wtedy ludzi, którzy żyją nieswoim życiem. I nawet jeśli na płaszczyźnie obiektywnej osiągają duże sukcesy, to osiągają je bez radości, bo to co robią, robią bez wewnętrznego przekonania, że to rzeczywiście jest dla nich ważne. Zamiast tego osiągają to, co inni uważają za ważne. I w efekcie nie ma w tym pasji, radości, ani zadowolenia. A czasem w ogóle w ich życiu nie ma radości, ani pasji, bo przez większość czasu osiągają tylko cudze cele i stosują cudze wartości.

Mocne wartości

Czasem ludzie pytają, dlaczego milionerzy pracują dalej, mimo, że mają już tak wiele? Może dlatego, że lubią. Tak, tak lubią. Bo może to co robią to ich pasja, radość i realizacja ich własnych wartości – takich jak kreatywność czy budowanie czegoś nowego.

A czasem ludzie zastanawiają się co kieruje kimś takim jak Gandhi. Bo cóż to za przyjemność zrezygnować z zawodu prawnika, by żyć w skrajnym ubóstwie i ciągle myśleć tylko o innych? A jednak Gandhi nie sprawiał wrażenia nieszczęśliwego i nie brakowało mu energii do działania. Odpowiedzią mogą być wartości właśnie. To, czym zajmował się w życiu, w jego wewnętrznym przekonaniu było dla niego wartością, ale nie taką narzuconą przez kogoś innego, nie tą, którą należy mieć, bo inni tak uważają, ale jego prawdziwą, własną, ważną dla niego. I to mu dawało nieskończoną energię do działania. Żył w zgodzie ze sobą, robił to w co wierzył i miał dzięki temu poczucie, że to na co poświęca czas i energię jest tego warte. Bo było zgodne z jego wartościami.

To oczywiście przykłady z 2-ch końców skali. Ale łączy je to samo, co łączy tak niektórych ludzi, których spotykamy na co dzień – że znają swoje wartości i według nich żyją. Czasem tą wartością jest rodzina, czasem twórczość, hobby, czasem kontakt z przyrodą i opieka nad zwierzętami, czasem edukacja i stały rozwój, a czasem jeszcze coś innego. Bo nie trzeba być koniecznie milionerem, ani Gandhim, żeby mieć poczucie sensu życia, trzeba jedynie wiedzieć kim się jest. I tym być.

Ludzie, którzy znają swoje wartości i według nich żyją, są łatwo rozróżnialni. Umieją się cieszyć tym co robią i jak żyją, a przede wszystkim nikomu nie narzucają swoich wyborów, bo nie mają powodu. Żyją swoim życiem, więc innym również dają prawo do tego samego.

Obce wartości

Im bardziej więc ktoś na siłę narzuca innym swoją wizję świata, tym bardziej można zakładać, że jemu ona również została narzucona i może całkiem słabo w nią wierzy. Bo inaczej nie miał by powodu nikogo do niej zmuszać. (tu zajrzyj również do: Pani Keech i kosmici).

Ludzie żyjący w zgodzie ze sobą pozwalają innym żyć tak samo – też w zgodzie ze sobą. I są szczęśliwi.

Wartości pokazują nam nasz własny sens życia. Gdy trzymamy się swoich wartości życie może być znacznie prostsze, nie miotami się po różnych drogach nie wiedząc w jakim kierunku iść. Jeśli jesteś w kropce, nie masz pomysłu na siebie, nie wiesz co dalej robić, to zacznij od tego, żeby zastanowić się co jest dla Ciebie w życiu wartością. I na tym opieraj swoje plany. Wartości są jak drogowskaz, poprowadzą Cię dalej. 

PS

A jeśli nie jesteś pewna co tak naprawdę jest Twoją wartością, a nie narzuconą Ci cudzą, to dobrą wskazówką będzie to, że gdy myślisz o tym czymś, to czujesz radość i energię do działania.

Wartości - czym są? MagdaMeyer.eu - Jak zarządzać zmianą

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.