fbpx

Trzy źródła informacji o świecie

Trzy źródła informacji o świecie

Trzy nasze źródła informacji o świecie | MagdaMeyer.eu - Jak zarządzać zmianą

Źródła

Mamy trzy fantastyczne systemy informowania nas o świecie. Każdy z nich działa inaczej, pełni inną funkcję i ma też swoje ograniczenia, które warto brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Fizjologia

Fizjologia ma utrzymać nas przy życiu. Ale poza automatycznym oddychaniem, regulowaniem ciśnienia krwi i procesów trawiennych, dba także o nasze bezpieczeństwo. W sytuacji zagrożenia, automatycznie podnosi poziom adrenaliny, przyspiesza oddech i tempo bicia serca. Wtedy wiemy, że się boimy. Bledniemy, drżymy i czujemy silne napięcie, bo w naszym życiu dzieje się coś, co nasz organizm uznał za zagrożenie. Cały ten proces dzieje się automatycznie, trudno nam go kontrolować, istnieje zupełnie bez udziału naszej woli.

I czasem to właśnie powoduje problem.

Bo nie zawsze i nie w każdej sytuacji stresu, jest nam na rękę podniesiony poziom adrenaliny, bijące serce, bladość i mocno spocone dłonie. Nie najlepiej taki efekt wypada na randce, ani podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ta reakcja ma głęboki sens, ale jedynie przy zagrożeniu fizycznym, tyle, że nie zawsze się pojawia na temat.

Emocje

Emocje to drugie wspaniałe źródło informacji, o tym co w naszym życiu się dzieje. Emocje są niezwykle mądre i bardzo szybkie. Są niezależne od naszej woli, nie można ich więc przekonać, że jest dobrze jeśli jest źle. Można się najwyżej zupełnie od emocji odciąć, ale wtedy tracimy to fantastyczne źródło informacji. Za to jeżeli ich słuchamy, to doskonale wiemy czy to co się dzieje w naszym życiu, jest dla nas dobre czy nie bardzo. Bo one nas o tym informują.

Emocje działają też błyskawicznie, znacznie szybciej niż intelekt. Często reagujemy nimi na coś, czego nasz świadomy umysł nawet nie zauważył – czyjeś zawahanie, ton głosu, drobny gest – i po prostu wiemy, że coś jest nie tak! A to co nam mówi nasz instynkt, często jest prawdziwe.

Mają też swoje wady. Czasem wcale nie odnoszą się do tego co naprawdę jest tu i teraz. Mogą odnosić do naszej przeszłości i pojawić się jedynie pod wpływem bodźca podobnego do tego, który pamiętamy z innego momentu w życiu – czasem to może być coś tak nieznaczącego jak kolor czyjegoś ubrania. I wtedy ta informacja nie jest z teraz, ale z wtedy, a jednak bardzo łatwo te sygnały pomylić.

Emocje mogą odnosić się też do naszych myśli o sytuacji, a nie do sytuacji jako takiej i wtedy również mogą nas mocno wprowadzić w błąd.

Intelekt

No i trzecie źródło naszej informacji o świecie czyli nasz intelekt – ta kora mózgowa pofałdowana, z której jesteśmy tak dumni – czyli homo sapiens człowiek rozumny. Intelekt jest fantastycznym analizatorem i twórcą informacji! Ale również ma swoje ograniczenia – jest podatny na wpływy, bo opiera się na myślach, a te możemy dowolnie kształtować. I dlatego łatwo możemy sobie wmówić, że na przykład jest fajnie, mimo, że wcale nie jest.  Z samymi emocjami by to nie przeszło, bo emocji nie da się stosować wedle życzenia.

Intelekt ma też ogromne zalety – potrafi stosować wyobraźnię, czego nie potrafią emocje, a dzięki temu przewidywać skutki tego co robimy, oraz wyciągać wnioski, a dzięki temu wprowadzać zmiany do tego jak się zachowujemy, czego zupełnie nie potrafią emocje, które zawsze reagują nawykowo.

Wszystkie 3 na raz

Wszystkie trzy sposoby postrzegania mają swoją zalety, ale też ograniczenia. Dlatego dopiero wszystkie trzy razem dają nam komplet informacji o świecie. I dopiero korzystając ze wszystkich trzech łacznie, możemy podejmować trafne decyzje w naszym życiu.

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.