Location,TX 75035,USA

Szczerość jako klucz do zmian

Szczerość jako klucz do zmian

Szczerość jako klucz do zmian - MagdaMeyer.eu | Jak zarządzać zmianą w życiu i w biznesie

Wcale nie było tak jak było

Nie lubimy być z siebie niezadowoleni. I to w sumie dobrze. Bo to powoduje, że podejmujemy świadome działania, aby żyć zgodnie z tym co uważamy za właściwe.

Tyle, że mamy jeszcze taką sprytną umiejętność, jak różnorodne korzystanie z naszego intelektu. Bardzo cenną umiejętność. Ale to jednocześnie nasz intelekt ułatwia nam czasem działanie niekoniecznie zgodne z tym co uważamy za właściwe, dostarczając nam alibi, że wszystko jest ok. nawet jeśli wiemy, że nie jest.

Prosty przykład:

To była dobra decyzja!

Idziesz do sklepu i kupujesz sobie 10- tą parę srebrnych butów. Potem wracasz do domu stawiasz je obok poprzednich, których nigdy nie założyłaś, możesz więc mieć przekonanie i to bliskie pewności, że tę parę spotka dokładnie to samo – będzie stała na półce i się kurzyła. Ale wydałaś już na nie pieniądze. Może nawet całkiem dużo. Chcesz też uważać się za osobę racjonalną, która podejmuje trafne decyzje. No, to co zrobisz, aby to pogodzić – nie całkiem przemyślany zakup z chęcią utrzymania własnego wizerunku jako osoby racjonalnie podejmującej decyzje? Wymyślisz racjonalne uzasadnienie.

Przekonasz samą siebie, że był to świetny zakup i świetna decyzja (nawet jeśli nie była!). Kupiłaś, bo była promocja, a buty wydają się wygodne i jutro już nie kupiłabyś ich w tej cenie, zakup dziś był właściwą decyzją. Kupiłaś, bo co prawda masz już 9 par srebrnych butów, ale żadne z nich nie są sandałkami, a teraz jest lato, więc to rozsądny i uzasadniony zakup Itp. Cokolwiek. Nawet jeśli to wcale nie o to chodzi, a kupiłaś, bo się nie zastanowiłaś. Ale aby mimo poczuć się dobrze z tym zakupem, potrzebujesz po prostu znaleźć uzasadnienie, które wyjaśni ci że wcale nie było tak jak było.

Takie szukanie „alibi” gdy jest rozbieżność między tym co widzimy i tym w co chcemy wierzyć, nazywa się ładnie: redukcją dysonansu poznawczego. Może dotyczyć każdej dziedziny życia i każdej sytuacji.

Jakie ma to znaczenie dla umiejętności wprowadzania zmian, o której tu mówimy?

Szczerość czy redukcja dysonansu poznawczego

Jeśli nie zrezygnujesz z szukania alibi, uzasadnień do tego co jest nie tak i czegokolwiek to dotyczy, to nie wprowadzisz żadnych zmian. Wytłumaczysz sobie dlaczego nie da się nic zmienić, nie warto, nie można czy nie wypada.

Dlatego najbardziej jak możesz bądź wobec siebie szczera. W drobnych sprawach i w dużych. Aby móc wprowadzić jakiekolwiek zmiany potrzebujesz zacząć od bycia szczerym wobec siebie. Szczerym na temat tego co dzieje się w twoim świecie i szczerze powiedzieć sobie czy ci się to podoba czy nie. Bez szukania alibi i uzasadnień, dlaczego musi być jak jest. Dopiero potem możesz świadomie zdecydować co zrobisz (lub czego nie).

 

Leave a Reply

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.
%d bloggers like this: