fbpx

Sytuacja i co dalej?

Sytuacja i co dalej?

Spokój | MagdaMeyer.eu - Coaching & Zarządzanie zmianą

Sytuacja

Tym razem, krótki wpis na temat bieżących okoliczności, zalewu informacji, jakie pojawiają się w codziennych mediach, i o tym, jak sobie z tym radzić.

Sytuacja ogólna jest jaka jest. I nigdy i nigdzie do końca nie wiadomo jaka będzie. Zapewne wiele osób czuje obawy, niepewność i inne niezbyt przyjemne emocje. Jednak cokolwiek się dzieje, zawsze warto pamiętać o jednym: nie zawsze mamy kontrolę nad sytuacją, ale zawsze mamy kontrolę nad sobą – nad tym co: myślimy, czujemy, robimy.

Nasze myśli

Zapewne zdarzyły Ci się już sytuacje w życiu, gdy, tak naprawdę nic wielkiego się nie działo wokół, a mimo to byłaś pełna lęku, obaw o przyszłość, a może też i złości. Twoje emocje nie do końca wynikały z sytuacji, zamiast tego wynikały z Twoich myśli. Bo to tak działa. Emocje nie wynikają z samej sytuacji. Emocje zawsze wynikają z naszych myśli.

I pomyśl też, czy te nieprzyjemne emocje pomogły Ci w czymkolwiek? A może przeciwnie, tylko dodatkowo jeszcze wszystko utrudniały? Bo jeśli pomagały, to trzymanie się ich byłoby zrozumiałe, jeśli jednak jedynie utrudniają, to po co się ich kurczowo trzymać?

Zastanów się też, czy łatwiej Ci żyć i działać, gdy jesteś zdrowa i masz lepsze samopoczucie czy wtedy gdy jesteś przestraszona i przygnębiona? I to niezależnie od sytuacji.

Zwykle nam wszystkim łatwiej działać i żyć, gdy mamy dobre samopoczucie, a nie wtedy, gdy mamy złe, dlatego zawsze warto dbać o nasze emocje, i to niezależnie od tego, co dzieje na zewnątrz. A, że nasze emocje wynikają z naszych myśli o sytuacji, a nie z samej sytuacji, to dlatego zawsze to my mamy nad nimi kontrolę.

Trening emocji

Do treningu emocji, gorąco polecam Ci oczywiście moją książkę: Jak sobie poradzić ze stresem, jednak tym razem, to nie reklama książki, ale po prostu zwrócenie uwagi, że nie ma powodu dokładać jeszcze sobie ciężarów własnymi rękami, cokolwiek dzieje się wokół. A koncentrując się np. na strachu, właśnie dokładasz sobie, i to własnymi rękami, dodatkowe zbędne obciążenie. A, że mamy narzędzia, aby móc przejść przez każde okoliczności jak najbardziej łagodnie, to warto z nich korzystać. Po prostu zastosuj takie, jakie najbardziej Ci odpowiadają.
A przykładowo:

Jeśli chcesz zacząć zadbać o swoje emocje, to znajdź to co lubisz, co kochasz, myślenie o czym, sprawia Ci przyjemność. To może być Twój mąż, Twój kot, ale też bohater kreskówki. Nie musisz mówić nikomu co to jest, ważne jest tylko to, jak myśl o tym czymś lub kimś na Ciebie działa.
I gdy już masz coś takiego, przywołaj to w myślach i w wyobraźni, każdego dnia przynajmniej 5 razy. Na kilka minut. Możesz nawet nastawić sobie sygnał w telefonie, aby Ci o tym przypominał. I po kilku dniach zobaczysz jaki będzie efekt.

Spa

Myślenie, o ulubionych rzeczach, jest jak spa dla umysłu. A choć chodzimy na spa dla ciała, to często zapominamy o spa dla umysłu. A to od naszego umysłu wszystko się zaczyna. To właśnie za nim idą emocje, a za nimi idzie wszystko inne.

Dlatego dbaj zawsze o swoje emocje, bo one są tego warte. A szczególnie dbaj o nie, gdy okoliczności nie są idealne. Bo nie ma powodu dokładać sobie zbędnych ciężarów.


Trzymam kciuki!

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.