fbpx

Kiedy ponosimy porażki?

Kiedy ponosimy porażki?

Porażka? | MagdaMeyer.eu - Jak zarządzać zmianą

Porażka

Czasem w życiu coś się nie udaje. Tak bywa. Nie jest to przyjemne i nie ma powodu być. Staraliśmy się, poświęciliśmy na to czas i pieniądze, a może nawet uczucia i cieszyliśmy się na to co będzie. Nie wyszło. Ma prawo nam być przykro. Zawsze jest to utrata. Tego co zainwestowaliśmy, albo marzeń, które już nie czekają za horyzontem. Nie musisz udawać, że jest fajnie, albo, że zupełnie Cię to nie boli. Każdego by bolało, Ciebie ma prawo też. Nie warto zaprzeczać swoim uczuciom, bo wtedy będzie jeszcze gorzej. Jeżeli jesteś smutny, to po prostu przez chwilę bądź smutny, masz do tego prawo. Bycie smutnym, to nie jest koniec świata.

Ale wyznacz sobie na smucenie się określony czas. Może godzinę, może 3 dni, a może 5-ć. Ale wyznacz konkretny czas. Tak, żebyś wiedział, że masz prawo do żalu i niezadowolenia, ale też żebyś wiedział, że to nie będzie trwało wiecznie, a nawet jakby chciało, to Ty tego nie chcesz i na to nie pozwolisz. Bo cokolwiek się stało, nie ma powodu poświęcać reszty życia na rozpamiętywanie porażki.  Życie toczy się dalej.

Nie jesteś w tym osamotniony

Gdy będzie Ci trudno uwierzyć, że jednak się toczy, to pamiętaj, że każdemu coś w życiu nie wyszło. Taka jest kolej rzeczy, nie jesteś w tym osamotniony. Popatrz na szczęśliwych ludzi wokół. Im też nie zawsze wszystko układało się zgodnie z planami. Poparz na bogatych. Oni też miewali pod górkę. Są, żyją, osiągają kolejne cele. A Ty nigdy nie wiesz co  czeka na Ciebie za rogiem. Może coś znaczenie lepszego niż miałeś do tej pory? Pytanie tylko czy za ten róg spróbujesz zajrzeć.

Ludzie nie różnią się tym, że jednych spotykają porażki, a innych nigdy. W tym jesteśmy identyczni, spotykają wszystkich. Ludzie różnią się tym jak podchodzą do tego co ich spotkało, a czego nie chcieli. Pogrążają się w poczuciu żalu na wieki, czy w pewnym momencie zamykają ten rozdział i rozpoczynają następny.

Co robić?

I jeżeli coś Ci w życiu nie wychodzi, tak jak planowałeś, to masz 2 wyjścia:

  • Uznać, że cokolwiek zrobisz, to i tak nic z tego nie będzie i zrezygnować

albo

  • Zastanowić się dlaczego nie wychodzi, wyciągnąć wnioski i spróbować kolejny raz.

Wybór jednej z opcji zawsze należy do Ciebie.

Czasem są w życiu sytuacje, gdy trzeba skorzystać z opcji nr 1, bo nie warto inwestować już więcej w coś co nie ma szans powodzenia. Tyle, że nie warto podejmować takiej decyzji pochopnie.

Zastanów się więc, tak konkretnie, ile jesteś jeszcze skłonny zainwestować, w dany projekt, związek, swoje plany. Postaw sobie granicę i tej granicy już nie przekraczaj. Gdy do niej dotrzesz po prostu zrezygnuj. Czasem lepiej wpisać to co zainwestowałeś w straty, niż stracić więcej. Ustal, granicę i ją respektuj. To złota zasada inwestycji, grania na giełdzie i zwykłego życia. Trzeba wiedzieć kiedy się wycofać, bo czasem trzeba, nawet mimo tego, że serce boli, bo tyle już w to włożyliśmy. Cóż, zdarza się. Zostaw to za sobą i szukaj nowych możliwości.

Ale jeżeli jednak chcesz próbować dalej, to nie przejmuj się, że do tej pory Ci nie wyszło. Z każdej odmowy, porażki, wciągaj wnioski, ucz się i próbuj kolejny raz, tym razem lepiej. Do skutku. Bo to jest jedyna droga do sukcesu. Dla każdego. Nauka.

Thomas Alva Edison – wynalazca żarówki, który musiał przeprowadzić kilkaset eksperymentów, zanim wreszcie dobrał właściwe materiały, które będą świecić, został kiedyś zapytany przez dziennikarza, jak się czuł, gdy ponosił porażkę za porażką, gdy każda z jego kilkuset prób okazywała się niewypałem. Odpowiedział spokojnie, że on nie poniósł ŻADNEJ porażki, on przeprowadził kilkaset UDANYCH eksperymentów, w których udowodnił co NIE nadaje się na żarówkę.

I tak trzymać!

Bo nie ma porażek, jest tylko nauka.

No chyba, że ktoś zupełnie nie wyciąga wniosków ze tego, co go spotyka, to wtedy są tylko porażki.

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.