fbpx

Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości | MagdaMeyer.eu - Jak zarządzać zmianą

Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości, to ogólna ocena naszej własnej wartościowości jako istoty ludzkiej.

Poczucie własnej wartości może dotyczyć nas jako istoty ludzkiej w całości, ale też konkretnych aspektów naszej osoby – bycia kobietą lub mężczyzną, intelektualistą lub nie, wybitnym sportowcem albo ostatnią łamagą. W każdym aspekcie życia mamy jakieś przekonania na własny temat. I te przekonania, pomnożone przez to jak ważny dla nas jest dany aspekt naszej osoby, tworzą naszą ogólną ocenę siebie. Ta ocena jest odmierzana emocjami – lubimy się czy nie, z przyjemnością patrzymy w lustro czy niekoniecznie, krytykujemy i złościmy się na siebie, jeśli tylko nam coś w życiu nie wyjdzie czy wspieramy się i dobrze o sobie mówimy, bo wiemy, że jesteśmy tego warci.

Koty wzór doskonały

Obserwowałeś kiedyś koty? I widziałeś może kota, który nie byłby zadowolony z siebie. Bo ja nie. Kot zadowolony jest zawsze. Dba o siebie, domaga się dobrego jedzenia i najchętniej zajmuje najwygodniejszą poduszkę w mieszkaniu, z pełnym przekonaniem, że jest również dla niego, bo dlaczego nie. Jeśli nie widziałeś, to zobacz kiedyś zdziwienie w oczach kota, gdy ściągasz go z tapczanu. Zupełnie nie rozumie dlaczego, bo przecież on zasługuje dokładnie na to tak samo jak ty. I temat że może być inaczej, nie mieści się w zakresie rozumienia kota.

Ta kocia dygresja miała konkretny cel. Zwierzęta naturalnie dbają o siebie. Koty są doskonałym przykładem tego dbania, bo robią to po mistrzowsku. Ale wszystkie inne także o siebie dbają. Niektóre przestrzegają przy tym równocześnie hierarchii stadnej, psy może bardziej dbają też o właściciela niż koty, ale to, że każde zwierzę lubi siebie, lubi się cieszyć, chce być zadbane i kochane i chce, żeby mu było dobrze, jest naturalnym stanem w naturze. To, że każda istota jest sama dla siebie wartościowa, to jest właśnie naturalny stan w przyrodzie. Nienaturalne jest przekonanie, że jestem z jakiegoś powodu mniej warta niż inni, albo w ogóle nic nie warta. To nie jest naturalne, to jest czysto ludzki wynalazek. Tak samo jak i kilka innych rzeczy szkodliwych dla natury.

Przekonania

I jeśli Twoje ogólne przekonanie na swój temat jest takie, że jesteś mało wart, bo: jesteś głupi, nieatrakcyjny czy z jakiegoś innego powodu nie jakiś, to nie jest to myślenie na własny temat wynikające z Twoich naturalnych predyspozycji. Bo to nie jest naturalne dla żadnej żywej istoty. To jest myślenie na swój temat, którego ktoś Ciebie nauczył. Słowami.

A dlaczego Cię nauczył? Bo tylko osobę niepewną własnej wartości można sobie podporządkować. Kiedyś był to stały element wychowania, teraz to się na szczęście już od lat zmienia, choć może czasem idzie trochę za daleko w przeciwnym kierunku… ale to już inny temat.

Doskonale do tego celu – podporządkowania sobie kogoś –  nadaje się krytyka. Koniecznie ciągła i mało konstruktywna, bo ona najlepiej podważa nasze poczucie własnej wartości.

Ktoś wciąż krytykowany, traci orientację co jest prawdą na jego temat, a co nie. I w efekcie zaczyna wierzyć we wszystko co słyszy o sobie. I przyjmuje w końcu do wiadomości, że to inni decydują o tym co powinien myśleć na własny temat, bo sam jest za głupi albo za mało jakiś, żeby móc to samodzielnie ocenić.

Zewnątrzsterowność

I wtedy tworzy się coś co nazywa się zewnątrzsterownym poczuciem własnej wartości. Czyli czyjeś poczucie własnej wartości, zależy od tego co na jego temat sądzą inni. A że tych innych jest aktualnie jakieś 7 miliardów i wszystkich zadowolić się nie da, to w tych okolicznościach może być całkiem trudno, nawet przez chwilę, czuć się wartościowym człowiekiem.

Dlatego jeżeli nie jesteś pewien czy jesteś wartościowy czy nie, atrakcyjny czy nie, to przyjmij po prostu do wiadomości, że jesteś. Bo każdy jest wartościowy i atrakcyjny, każdy na swój własny niepowtarzalny sposób. A jeśli ktoś próbuje Cię przekonać, że Ciebie to nie dotyczy, to mu nie wierz, bo to nie jest prawda.

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.