Location,TX 75035,USA

Woda i Naczynie czyli otoczenie, które nas kształtuje

Woda i Naczynie czyli otoczenie, które nas kształtuje

MagdaMeyer.eu, Woda i naczynie czyli inni ludzie i ich wpływ na zmianę

Jak sobie ułatwić zmianę?

.

W poprzednim artykule: Czy można zmienić charakter? ,  zadałam pytanie: czy zmianę charakteru można sobie jakoś ułatwić? Jak myślisz?

Można. Ale można ją sobie również znakomicie utrudnić. I to w ten sam sposób.

.

Naczynie

.

Sposoby na ułatwienie sobie zmian mogą być różne. Możemy z nich korzystać zależnie od okoliczności, zależnie od tego co chcemy osiągnąć i od tego co nam sprawia kłopot w zmianie.

Ale jest jeden element, który zawsze ma bardzo duży wpływ zarówno na nas, jak i na zmianę jaką chcemy wprowadzić. Jest to nasze otoczenie. A dokładnie ludzie, którzy nas otaczają i których opinie z dowolnego powodu bierzemy pod uwagę (i to nawet niekoniecznie dlatego, że chcemy brać).

Jeden z nauczycieli buddyjskich powiedział kiedyś, że w relacjach z innymi ludźmi, my jesteśmy jak woda, a oni są jak naczynie. A woda zawsze przybiera kształt naczynia, które ją otacza. I to ważna prawda!

.

Woda

.

Ludzie wokół nas zawsze mają wpływ na nas – na nasze zachowania i nasze wybory, ale też na zmianę jaką chcemy wprowadzić. Mogą ją nam ułatwiać jak i mogą utrudnić. Mogą nam dodawać skrzydeł i mogą je podcinać. Mogą mówić nam, że damy radę, i mówić, że pomysł jaki mamy jest głupi, my się do niczego nie nadajemy, więc i tak nie damy rady. Inni może by potrafili, no ale tacy głupi jak my, to już niekoniecznie.

Czasem robią to bo chcą nam pomóc, a czasem, bo jest to wygodne dla nich. Jeśli zmienimy się w jakikolwiek sposób, to przestanie im być z nami tak wygodnie, jak było do tej pory. Różne mogą być powody ich działań, ale efekt zawsze będzie taki sam – inni ludzie mogą znakomicie ułatwić nam zmianę, gdy mamy ich wsparcie i wiarę, mogą też dowolną zmianę nam znakomicie utrudnić, gdy okazują nam wciąż dezaprobatę i podkreślają brak wiary w sukces.

.

Stań się naczyniem

.

Także, jeśli tylko masz taką możliwość, to zadbaj o to, aby otaczali cię ludzie, którzy cię wspierają. To znakomicie ułatwi ci nie tylko życie, ale i każdą zmianę, jakiej chcesz się podjąć.

Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, to naucz się dystansować od tego co słyszysz wokół siebie. Ucz się asertywności, ćwicz pewność siebie, i stań się sam dla siebie naczyniem, które samo określi jaki kształt nadaje wodzie. Powodzenia!

.

?

.

A co Ty o tym sądzisz? Czy inni ludzie mogą nam ułatwić zmianę lub ją utrudnić, a może ich wpływ nie ma znaczenia? Podziel się swoją opinią w komentarzach.

.

***

 

Leave a Reply

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.
%d bloggers like this: