fbpx

Opinie. Czyli podstawowy błąd atrybucji na co dzień.

Opinie. Czyli podstawowy błąd atrybucji na co dzień.

Podstawowy błąd atrybucji | MagdaMeyer.eu - Jak zarządzać zmianą

Oczekiwania

W poprzednim wpisie Efekt Pigmaliona, pisałam o tym, jak oczekiwania ludzi, wpływają na to co inni dają radę osiągnąć. A wpływają czasami do tego stopnia, że tworzą wręcz samospełniającą się przepowiednię.

Dziś będzie, o tym dlaczego, tak łatwo kogoś ocenić, przyklejając mu łatkę, geniusza lub nieudacznika.

Podstawowy błąd atrybucji

Kanadyjski psycholog Lee Ross zaobserwował w trakcie swoich badań zjawisko, które nazwał: podstawowym błędem atrybucji. Jest to sposób w jaki ludzie zwykle oceniają zachowania innych. Generalnie chodzi o to, że jeśli ktoś zachował się w jakiś określony sposób, to mamy skłonność przypisywania przyczyn takiego zachowania do jego stałych cech osobowościowych, bardziej niż chwilowych okoliczności zewnętrznych.

Bo on już taki jest

I tak, jeśli ktoś odniesie się do nas niegrzecznie, to mamy większą skłonność to wyjaśnienia sobie tego zachowania od razu jego charakterem – co za źle wychowany cham! (on taki jest!), niż okolicznościami zewnętrznymi – może akurat boli go głowa, albo pokłócił się z żoną.

Oczywiście zawsze można trafić na kogoś, kto jest po prostu niewychowany, takie osoby są. Czasem też znany daną osobę długo i wiemy, że postępuje tak samo czy słońce czy deszcz, wiosna czy lato czy cokolwiek innego. Ale tu chodzi o pewną tendencję. O to, że często oceniamy zachowanie drugiej osoby, nawet widzianej pierwszy raz, wydając opinię o jej stałym charakterze, inteligencji czy zdolnościach krasomówczych, na podstawie jednego zachowania. Za to rzadko bierzemy pod uwagę w tej ocenie, okoliczności zewnętrzne, które takie zachowanie mogły wyjątkowo spowodować.

On czy świat?

Jest jeszcze jedna ciekawa tendencja, że w stosunku do innych osób, niektórzy ludzie przypisują chętniej porażki do cech osobistych – nie zdał egzaminu, bo to leń i nieuk. Za to sukcesy, do okoliczności zewnętrznych – zdał, bo udało mu się, to przypadek i trafił na łatwe pytania.

Ja czy świat?

Za to ocena siebie samego bywa wtedy zupełnie odwrotna – jeśli ja zdałem egzamin, to dlatego, że jestem zdolny. Jeśli nie zdałem, to dlatego, że w sali było duszno i nie dało się myśleć – okoliczności zewnętrzne.

Znacie zapewne takich ludzi – jeśli ktoś jest bogaty, to dlatego, że ukradł. Jeśli biedny, to dlatego że nierób. Jeśli ja jestem bogaty – to dlatego bo ciężko pracuję, a jeśli jestem biedny, to dlatego, że uczciwym ludziom jest ciężko.

Opinie

I to kolejny przyczynek do tego, aby niekoniecznie przejmować się tym, co przypadkowa osoba mówi na nasz temat. Ale też przyczynek do tego, że warto uważać, co mówi się o innych. Bo taka opinia nie zawsze musi być trafiona, ale może też przynieść wiele szkody – patrz: Efekt Pigmaliona.

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.