Location,TX 75035,USA

Niechciana zmiana i co dalej?

Niechciana zmiana i co dalej?

MagdaMeyer.eu - Jak sobie poradzić z niechcianą zmianą

Jak sobie poradzić z niechcianą zmianą?

.

Zmiany nie tylko wprowadzamy sami, ale też po prostu wydarzają się w naszym życiu niezależnie od tego czy mamy na nie ochotę czy nie. Jeśli zmiana nam się podoba, to pozostaje tylko nią się cieszyć i podziękować okolicznościom. Kłopot, gdy zmiana, która nas spotyka wcale nas nie zachwyca.

Co można wtedy zrobić?

.

Może da się wszystko odkręcić?

.

Najpierw warto sprawdzić czy da się wrócić do stanu poprzedniego, jeśli stan obecny nie całkiem nam odpowiada. Czasem się da. Ściany naszego mieszkania pomalowane, podczas naszej nieobecności, przez nasze ambitne dziecko, na tragiczny buraczkowy kolor, dadzą się przywrócić do stanu początkowego dość łatwo i szybko. Oczywiście jest to pewien kłopot, dodatkowa praca i dodatkowy wydatek, ale da się!

.

A może nie

.

Inna sytuacja jest, gdy zmiana nie jest tak łatwa do odkręcenia. Jak wtedy gdy nasz współmałżonek prosi nas o rozwód. Czasem można wrócić do stanu poprzedniego, jeśli zrobił to pod wpływem impulsu (oby tylko nie za często!), a czasem już nie można wrócić do tego co było, jeśli decyzja jest przemyślana i ostateczna.

Podobnie jak wtedy gdy tracimy pracę. Raczej nie da się wrócić do stanu poprzedniego, nawet jeśli bardzo tego chcemy. Pracodawca rzadko podejmuje takie decyzje pod wpływem impulsu, zwykle są one przemyślane, ostateczne i nie jesteśmy w stanie ich zmienić.

Jeśli więc możliwość pierwsza –  postaraj się wrócić do stanu poprzedniego, nie zadziała, albo z góry wiemy, że nie ma szans zadziałać, to pozostaje przejść do etapu II-ego – poradzić sobie ze zmianą.

.

To już się wydarzyło!

.

Tu przede wszystkim należy przyjąć do wiadomości, że to co się wydarzyło, to się wydarzyło i tego nie zmienimy. Dowolna ilość żalu „jak on/ona/świat mógł mi to zrobić”, niczego nie zmieni. Warto sobie popłakać jeśli się czuje taką potrzebę, można też rzucić wazonem (byle nie w kota ani inne żywe stworzenie!), ale tak, aby dać sobie na to tylko określony czas, potem otrzeć łzy i zacząć znów efektywnie działać, patrząc do przodu a nie w tył. Bo tego co było już NIE MA i nie będzie! A ciągłe myślenie o tym powoduje jedynie, że tracimy swoje własne dalsze życie.

No, nie mogę się oprzeć… – jest taka historia, która ładnie obrazuje kurczowe nieprzyjmowanie do wiadomości zmiany okoliczności. Pewien mężczyzna zapisał się na terapię, aby przepracować zdradę żony. Po kilkunastu sesjach, na których na przemian płakał i wyklinał zdradliwą połowicę, terapeuta w końcu zapytał: „Jak dawno żona pana zdradziła”. Niedawno – odparł pacjent. – Jutro minie 17 lat, 8 miesięcy i 21 dni.  Ból, bólem, ale we wszystkim warto znać umiar, bo tym sposobem 17 lat życia poszło w gwizdek.

Także popłacz, jeśli potrzebujesz, nie ograniczaj się w tym, ale wyznacz sobie na to czas i nie dłużej niż tydzień. Piszę to bardzo serio!

Ale co potem?

.

Działaj!

.

Potem może się okazać, że trudno, stało się co się stało, ale koniec świata to jednak nie jest i nie zamierzasz się dalej tym przejmować. Było minęło i już. I wtedy akceptowanie zmiany po prostu się zakończyło.

Jeśli jednak sytuacja dotyka cię mocniej – np. straciłaś pracę i twoja pozycja finansowa zaczyna być trudna to DZIAŁAJ. Właśnie tak: po prostu DZIAŁAJ zamiast rozpaczać, nawet jeśli absolutnie nie masz na to ochoty, ale nic samo się nie zrobi.

Otrzyj łzy i zastanów się co możesz zrobić, aby sobie poradzić z zaistniałą sytuacją. Zaplanuj działania, przemyśl gdzie i od kogo możesz uzyskać pomoc i nie krępuj się o nią prosić, jeśli potrzebujesz. Stwórz plan działania i rób to co zaplanujesz krok po kroku. Jedyne czego NIE możesz w takiej sytuacji robić, to przestać działać!

Zapewne już z niejednej sytuacji trudnej w życiu wyszłaś, prawda? To wyjdziesz i z tej!

Powodzenia i uszy do góry!

.

PORADNIK+

.

A tutaj możesz jeszcze przeczytać krótki poradnik, o tym Jak sobie radzić ze stresem w trudnych czasach, który napisałam jak zaczął się COVID i ludzie zaczęli masowo tracić pracę.

Uszy do góry!

MagdaMeyer.eu - Jak sobie radzić ze stresem w trudnych czasach

 

Leave a Reply

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.
%d bloggers like this: