Location,TX 75035,USA

Nawyki – czy można je zmienić?

Nawyki – czy można je zmienić?

Nawyki - jak można je zmienić? MagdaMeyer.eu - Jak wprowadzać zmiany w życiu i w biznesie. Jak zarządzać zmianą.

Jak zmienić nawyki?

.

Wprowadzając na ich miejsce nowe!

Czy wiesz jak działa nasz mózg? Przede wszystkim cały czas się uczy. Dzięki temu dobrze radzimy sobie w stale zmieniającym się świecie, ale dzięki tej zdolności naszego mózgu do nauki, jesteśmy też w stanie cały czas zmieniać siebie. Zmieniać swoje nawyki ucząc się nowych. Bo tak właśnie zmienia się nawyki – wprowadzając nowe!

Wyobraź sobie (albo przypomnij), moment gdy ugryzł cię pies. Wywołało to silną emocję, prawda? Zadrapana noga, to nic, szybko się zagoiła, ale lęk, który pojawił się wtedy, możliwe, że pozostał nawet do dziś.

Pod wpływem silnej emocji twój mózg nauczył się, że pies = zagrożenie. Nie ważne jaki pies. Przerażające stało się dowolne włochate stworzenie na 4-ch nogach, które szczeka (jak miauczy to niekoniecznie, bo to już inny wzorzec). W twoim mózgu zakodował się określony wzór nieprzyjemnego doświadczenia.

.

Nasz mózg się uczy

.

Twój mózg uczy się na podstawie doświadczeń i związanych z nimi emocji. A robi to, aby cię chronić. I w efekcie tej nauki, teraz widok każdego psa wywołuje w tobie uczucie zagrożenia.  I nieważne, że pies, który właśnie do ciebie podchodzi to najmilszy kanapowiec na świecie. Dla twojego mózgu, dzięki doświadczeniu jakie miałaś, pies = zagrożenie. I jeśli nic z tym świadomie nie zrobisz, nie zmienisz tego nawyku reagowania, to będziesz się bać psów do końca świata. A nic nie zmieni się samo. Dlatego potrzebujesz świadomie zmienić swój nawyk, w tym przypadku nawyk reagowania na psy. Oduczyć twój mózg tego czego się nauczył, poprzez nauczenie go czegoś nowego.

A do tego potrzebujesz zmienić doświadczenie swoich kontaktów z psami i emocje jakie się z nimi wiążą.

.

Zmiana bodźca

.

Jeśli miałaś później do czynienia z miłymi psami (inne doświadczenia), to możliwe, że tamtej pierwszej sytuacji nawet już nie pamiętasz. Jeśli nie miałaś, bo nigdy więcej w życiu nie widziałaś psa, to zapewne tego pierwszego razu też nawet już nie pamiętasz. Ale jeśli od tego czasu, unikałaś każdego psa, jaki pojawiał się w okolicy, to gdy tylko jakiś na ciebie spojrzał, to z doświadczenia i braku przyzwyczajenia do innych psów, uruchamiał się twój stary lęk, że pies to wróg. A to jeszcze bardziej wzmacniało twój stary lęk i zapewne psów boisz się do dziś (wszystkich!). I co więcej możliwe, że boisz się ich nawet bardziej niż po pierwszym spotkaniu jednego z nich.

.

Zmień nawyk!

.

A dzieje się tak bo siła nawyku zależy od 2-ch elementów – częstotliwości powtarzania tego samego doświadczenia tak samo oraz siły (i rodzaju) emocji jakie się z tym wiążą.

I dlatego aby zmienić nawyk, wystarczy wpłynąć na te 2 elementy! Zapamiętane doświadczenie i związane z nim emocje. Zmień je, a wtedy twój nawyk reagowania się zmieni!

Doświadczaj kontaktu z dobrymi psami, świadomie zastępując negatywne emocje dobrymi, a wkrótce przestaniesz bać się psów!

Dotyczy to psów, wystąpień publicznych, nawyków jedzenia, zachowania, myślenia o sobie i o świecie i czegokolwiek innego.

.

?

.

Próbowałaś/łeś kiedyś zmieniać swoje nawyki czegokolwiek by dotyczyły? I jakie były efekty? Podziel się w komentarzach.

.

***

 

Leave a Reply

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.
%d bloggers like this: