fbpx

Nawyki – czy można je zmienić?

Nawyki – czy można je zmienić?

Nawyki - jak można je zmienić? MagdaMeyer.eu - Jak wprowadzać zmiany w życiu i w biznesie. Jak zarządzać zmianą.

Jak zmienić nawyki?.

Wprowadzając na ich miejsce nowe!

Czy wiesz jak działa nasz mózg? Przede wszystkim cały czas się uczy. Dzięki temu dobrze radzimy sobie w stale zmieniającym się świecie, ale dzięki tej zdolności naszego mózgu do nauki, jesteśmy też w stanie cały czas zmieniać siebie. Zmieniać swoje nawyki ucząc się nowych. Bo tak właśnie zmienia się nawyki – wprowadzając nowe! A my, to w zasadzie zbiór nawyków.

Wyobraź sobie (albo przypomnij), moment gdy ugryzł cię pies. Wywołało to silną emocję, prawda? Zadrapana noga, to nic, szybko się zagoiła, ale lęk, który pojawił się wtedy, możliwe, że pozostał nawet do dziś.

Pod wpływem silnej emocji twój mózg nauczył się, że pies = zagrożenie. Nie ważne jaki pies. Przerażające stało się dowolne włochate stworzenie na 4-ch nogach, które szczeka (jak miauczy to niekoniecznie, bo to już inny wzorzec). W twoim mózgu zakodował się określony wzór nieprzyjemnego doświadczenia..

Nasz mózg się uczy.

Twój mózg uczy się na podstawie doświadczeń i związanych z nimi emocji. A robi to, aby cię chronić. I w efekcie tej nauki, teraz widok każdego psa wywołuje w tobie uczucie zagrożenia.  I nieważne, że pies, który właśnie do ciebie podchodzi to najmilszy kanapowiec na świecie. Dla twojego mózgu, dzięki doświadczeniu jakie miałaś: pies = zagrożenie. I jeśli nic z tym świadomie nie zrobisz, nie zmienisz tego nawyku reagowania, to będziesz się bać psów do końca świata. A nic nie zmieni się samo. Dlatego potrzebujesz świadomie zmieniać swój nawyk, w tym przypadku nawyk reagowania na psy. Oduczyć twój mózg tego czego się nauczył, poprzez nauczenie go czegoś nowego.

A do tego potrzebujesz zmienić doświadczenie swoich kontaktów z psami i emocje jakie się z nimi wiążą..

Zmiana bodźca.

Jeśli miałaś później do czynienia z miłymi psami (inne doświadczenia), to możliwe, że tamtej pierwszej sytuacji nawet już nie pamiętasz. Jeśli nie miałaś, bo nigdy więcej w życiu nie widziałaś psa, to zapewne tego pierwszego razu też nawet już nie pamiętasz. Ale jeśli od tego czasu, unikałaś każdego psa, jaki pojawiał się w okolicy, gdy tylko na ciebie spojrzał, to z doświadczenia i braku przyzwyczajenia do innych psów, automatycznie uruchamiasz swój stary lęk, że pies to wróg. A to jeszcze bardziej wzmacnia twoje obawy i możliwe, że boisz się psów teraz nawet bardziej niż po pierwszym spotkaniu jednego z nich..

Zmień nawyk!.

Siła nawyku zależy od 2-ch elementów – częstotliwości powtarzania tego samego doświadczenia oraz siły (i rodzaju) emocji jakie się z tym wiążą.

I dlatego aby zmienić nawyk trzeba wpłynąć na te 2 elementy! Zapamiętane doświadczenie i związane z nim emocje. Zmień je, a wtedy twój nawyk reagowania się zmieni!

Jeśli chcesz zmienić swój nawyk reagowania, świadomie doświadczaj kontaktu z dobrymi psami, a nawet po prostu oglądaj obrazki psów, świadomie zastępując przy tym negatywne emocje dobrymi, a krok po kroku przestaniesz bać się psów! Potrzebujesz po prostu własną i świadomą pracą zmienić emocje jakie wiążą się w Twoim mózgu z obrazem psa.

Ale nie dotyczy to tylko psów. Zmiana w ten sposób nawyków reagowania dotyczy wszystkiego: wystąpień publicznych, nawyków jedzenia, zachowania, kontaktów z teściową, myślenia o sobie i o świecie. Wszystkiego!

Chcesz zmienić jakiś nawyk Twojego reagowania? To po prostu spróbuj i zmień związane z nim emocje. I zobaczysz różnicę.  

I Harry Potter

Sposoby zmieniania emocji mogą być bardzo różne. Tu przypomnę jeden. Bardzo pożyteczny, dotyczy tego, jak sobie radzić z lękiem wobec konkretnej osoby. Czytałaś może Harrego Pottera? Tam, na jednej z lekcji czarodzieje uczą się radzić sobie z lękiem wobec kogoś lub czegoś. Wyobrażają go sobie w zupełnie innej sytuacji niż ta w której widzą go zwykle w wyobraźni – w zabawnym stroju, w nietypowych okolicznościach. I strach zmienia się w śmiech. To nie jest magia, ale jedna z technik NLP – zmiana obrazu sytuacji, technika, którą serdecznie polecam. 

Pamiętaj o tym, że nawyki reagowania i zachowania można zmieniać. Na różne sposoby. Szukaj po prostu takiego sposobu, który dla Ciebie będzie najbardziej odpowiedni. 

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.