fbpx

Myśli William’a James’a

Myśli William’a James’a

William James i jego myśli | MagdaMeyer.eu - Jak zarządzać zmianą

MOTTO

Nasze życie jest tym, czym tworzą je nasze myśli.

Marek Aureliusz, cesarz rzymski

William James

W 1842 roku w Nowym Jorku, urodził się w William James – brat pisarza Henry’ego James’a i jednocześnie, zgodnie ze swoim pamiętnikiem, wyjątkowy nieudacznik, któremu nic w życiu nie wychodziło. Taka pechowa owca w rodzinie.

Malarzem okazał się nieudanym. Medykiem również. Ekspedycja do Amazonii była porażką. Zdrowie mu szwankowało od dzieciństwa, a poza zdrowiem szwankowało mu wszystko, bo za cokolwiek się brał, to mu nie wychodziło.

Gdy miał 28 lat napisał w pamiętniku, że ma już dość. Postanowił odebrać sobie życie. Ale zdecydował, że zanim umrze zrobi pewien eksperyment.

Eksperyment

Postanowił przez następne 12 miesięcy zachowywać się tak, jakby był osobą, którą nigdy nie był. Chciał sprawdzić, jak to jest, być pewnym siebie, myśleć i czuć się jakby miał kontrolę nad swoim życiem, tak, żeby nawet przez chwilę nie brać pod uwagę, że może być inaczej. Ot, po prostu eksperyment.

Eksperyment zdeterminowanego chłopaka, któremu nic w życiu nie wychodziło i który chciał spróbować chociaż przez chwilę być kimś innym. Być i czuć się jak ci inni niż on –  ci pewni siebie, przebojowi, przekonani, że zawsze mogą osiągnąć to czego chcą.

Zaczął więc ich naśladować. Mówił tak jak oni, zachowywał się tak jak  oni i myślał wyłącznie pozytywnie, nie dopuszczając jakiejkolwiek wątpliwości na swój temat.

Robił tak w każdej chwili, aby chociaż przez ten ostatni rok, nie czuć się jak nieudacznik.

Los

W ciągu tych  zaplanowanych ostatnich 12 miesięcy życia, poznał kobietę, za którą się związał, zaczął wykładać na Harvardzie, poznał nowych, ciekawych ludzi. Po roku żadne samobójstwo nie było mu już w głowie, zbyt ciekawe rzeczy działy się w jego życiu.

Obecnie William James uważany jest za ojca nowoczesnej psychologii i jednego z najwybitniejszych psychologów-naukowców w historii.

Zapoczątkował też naukowy pogląd, że składamy się z nawyków myślenia i działania, i że zmiana tych nawyków, to jest właśnie to, co może zmienić nas i nasz los:

Posiej czyn, a zbierzesz przyzwyczajenie;

posiej przyzwyczajenie, a zbierzesz charakter;

posiej charakter, a zbierzesz los.”

William James*

Chcesz zmienić swoje życie? Zacznij od zmiany nawyków myślenia i działania. A żeby to zrobić, zmień myśli jakie masz o sobie i o świecie. Pomyśl co mogą myśleć, w sytuacjach, które chcesz zmienić, ludzie, do których chciałbyś być podobny i spróbuj myśleć tak jak oni.

Bo:

Człowiek jest tym, o czym przez cały dzień myśli.

Ralph Waldo Emerson

*cytat w tłumaczeniu: Wikicytaty

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.