Location,TX 75035,USA

William James czyli magia zmiany w praktyce

William James czyli magia zmiany w praktyce

MagdaMeyer.eu - William James czyli magia zmiany w praktyce

Czy można się zmienić na życzenie?

.

Słyszałeś o Williamie Jamesie?

Ten wybitny filozof i psycholog, uważany jest obecnie za ojca współczesnej psychologii.

Jednak w młodości nie miał łatwo. Mimo zamożnej i wspierającej rodziny, cierpiał na poważne problemy zdrowotne i równie poważne problemy emocjonalne. Był samotny, nie miał celu w życiu, nie miał przyjaciół. W którymś momencie miał tak dość wszystkiego, że postanowił popełnić samobójstwo.

.

Eksperyment

.

Ale przed śmiercią, chciał zrobić jeszcze jeden eksperyment. Chciał mianowicie dowiedzieć się, jak czuje się osoba szczęśliwa, lubiana, która ma cel w życiu i wie jak do niego dążyć. Czyli sprawdzić jak właściwie smakuje to, o czym zawsze słyszał, a czego nigdy nie zaznał.

Dał sobie na to rok. Po roku takiego eksperymentu, miał zamiar już ostatecznie zakończyć swoje nudne, i jak uważał, po prostu bezcelowe, życie.

I co robił przez ten rok? Udawał. Udawał, że jest szczęśliwy. Tak, po prostu udawał. Prowadził pamiętnik, w którym pisał tak, jakby pisała o swoim życiu osoba szczęśliwa. Zachowywał się tak, jak zachowuje się osoba szczęśliwa. Odnosił się do ludzi i do okoliczności dokładnie tak, jak robiłaby to osoba szczęśliwa.

.

Być szczęśliwym!

.

Skąd wiedział jak to robić? Obserwował. I naśladował zachowania tych, których oceniał jako szczęśliwych.

Ale nie ograniczał się tylko do naśladowania ich zachowań. Próbował stać się nimi, myśleć tak jak oni, oceniać innych tak jak oni, patrzeć w przyszłość tak jak oni, poczuć się, tak jak oni się czują.

Wcale nie zamierzał się zmienić, zresztą nie sądził, że jest to w ogóle możliwe. Chciał po prostu zrozumieć jak to jest być szczęśliwym człowiekiem.💙

Zanim minął ustalony rok, zdążył się zakochać, wyrobić sobie pozycję naukową na uniwersytecie, rozpoczął nowe projekty i pozyskał wielu przyjaciół. Planowane samobójstwo nie było mu już w głowie, bo miał za dużo spraw do załatwienia.

I był szczęśliwy.

A później stał się jednym z najwybitniejszych psychologów świata.

.

Konsekwencja!

.

Ale wcześniej po prostu udawał. Dlaczego było to skuteczne? Bo był konsekwentny. Mózg nie rozróżnia emocji naśladowanych od prawdziwych (czyli po prostu nawykowych), a przez powtarzalność zachowań i emocji zmienił swój mózg i jego sposób reagowania, a przez to zmienił nawyki działania i odczuwania emocji. I William James stał się zupełnie inną osobą. Taką jaką chciał być. Jaką udawał. A to zmieniło też jego otoczenie.

Jak widać zmienić można naprawdę wiele‼️

.

?

.

A co Ty o tym myślisz? Jakiej największej zmiany w życiu Tobie udało się dokonać? Podziel się w komentarzach.

.

***

 

Leave a Reply

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.
%d bloggers like this: