fbpx

Latarnia morska czyli jak wyznaczać w życiu cele

Latarnia morska czyli jak wyznaczać w życiu cele

Latarnia morska czyli jak wyznaczać w życiu cele | MagdaMeyer.eu - Jak zarządzać zmianą

Latarnia morska

Żeby osiągnąć dowolny cel, to najpierw trzeba go dobrze sformułować. Nie da się osiągnąć celu, o którym nieszczególnie wiadomo gdzie jest.

Gdy podróżujemy po oceanie, jeśli nie wiemy dokładnie dokąd płyniemy, to trudno będzie nam dotrzeć do oczekiwanego miejsca. Bo nie płyniemy w żadnym wybranym kierunku, tylko po prostu dryfujemy. Płyniemy trochę w prawo, a trochę w lewo, tak jak akurat nas w danej chwili poniesie. A jeśli w jakieś fajne miejsce trafimy, to tylko przez przypadek.

I tak samo trudno będzie nam dotrzeć do dowolnego życiowego celu, jeśli nie będziemy dokładnie wiedzieć, gdzie on jest. Bo wtedy też nie będziemy mogli wiedzieć, w jakim kierunku do niego iść.

Natomiast jeśli dokładnie wiemy, gdzie nasz cel jest, to staje się on dla nas latarnią morską, która zawsze mocno błyszczy i niezależnie od okoliczności prowadzi nas we właściwym kierunku. Cokolwiek wydarzy się po drodze, jakiekolwiek przeszkody napotkamy, zawsze będziemy dokładnie wiedzieli, w którym kierunku dalej płynąć. Do naszego wybranego Celu. Ale do tego musimy najpierw precyzyjnie zrozumieć gdzie on jest.

Dryfowanie

Dlatego podstawą wyznaczania celów, jest prawidłowe określenie dokąd dokładnie zmierzamy. Wydaje się oczywiste? Ale zapewniam Cię, że nie jest.

Wbrew powszechnemu przekonaniu celem nie jest, bardzo popularne życzenie: „chciałabym, aby mi było lepiej”. To zrozumiałe, ja też bym chciała. Tylko co to dokładnie znaczy? Gdzie to „lepiej” jest? Bo tylko gdy to wiemy, możemy w jego kierunku iść. Dla każdego „lepiej” znaczy coś innego, a nie wyznaczymy kierunku naszej drogi, gdy nie wiemy dokładnie dokąd ona ma nas doprowadzić. A wtedy pozostaje tylko czekać i mieć nadzieję, aż to „lepiej” samo do nas przyjdzie. Tylko co, jeśli nie przyjdzie?

I to jest pierwszy błąd, który uniemożliwia nam spełnianie marzeń – nieprecyzyjny cel.

Drugi poważny błąd, to cel negatywny. Mówimy o tym czego NIE chcemy, zamiast o tym czego chcemy: Nie chcę tak mało zarabiać. Nie chcę takiego małżeństwa. Nie chcę takiego szefa. Nie chcę…

Cel

Tyle, że…. jaki jest w tej sytuacji właściwie Twój cel? W którym dokładnie miejscu ma stanąć ta latarnia morska, do której chcesz dopłynąć? Czego CHCESZ?

Jeśli wiemy tylko OD czego chcemy odpłynąć, zamiast DO czego płynąć, to możemy iść w dowolnym kierunku. I tak postawiony cel tak samo będziemy realizować – idąc w przypadkowych kierunkach, byle OD, a jeśli coś po drodze osiągniemy, to przez przypadek.

Jeśli jednak zamiast się miotać w przypadkowych miejscach, chcemy iść prosto do naszego celu, to potrzebujemy dokładnie wiedzieć, czym jest. Gdzie dokładnie ma stanąć ta nasza latarnia morska, która będzie nas prowadzić.

Także, jeśli chcesz prawidłowo określić swój cel, to najpierw zadaj sobie pytanie: „po czym będę wiedziała, że osiągnęłam to czego chciałam?” – i odpowiedź na to pytanie, to właśnie będzie miejsce do którego chcesz dojść. I dopiero, gdy je znasz, możesz zacząć zastanawiać się jak tam iść.

To jaki jest Twój Cel?

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.