fbpx

Koło życia i czas

Koło życia i czas

Koło życia i czas | MagdaMeyer.eu - Jak zarządzać zmianą

Czas

Nasze życie, to czas, to ograniczona ilość czasu. Rok ma 365 dni, a każdy dzień tylko 24 godziny. To daje jedynie 8760 godzin na rok. 1/3 czasu przesypiany. Pozostaje nam więc tylko 5840 świadomych godzin każdego roku. I przez te 5840 godzin tworzymy swoje życie.

Jest wiele rzeczy jakie moglibyśmy w tym czasie zrobić. Jest wiele rzeczy jakie musimy zrobić. Wiele innych robimy, choć nie bardzo wiemy, po co właściwie i dlaczego.

Nawet jeśli przyspieszymy i będziemy robić więcej i szybciej, to i tak nie możemy zrobić wszystkiego. Zawsze to jest wybór. Cały czas decydujemy o tym co i kiedy zrobimy i ile czasu na to poświęcimy. Ale bardzo rzadko staramy się popatrzeć na te nasze wybory z boku. A może czasem warto.

Bo czas, to nasz stan posiadania, tak samo jak wszystko inne co mamy do dyspozycji. Ale to jest też dobro, którego nie możemy odrobić ani zaoszczędzić. Nie możemy go odłożyć na później ani sobie przechować. Każda chwila bezpowrotnie mija, na to, na co postanowiliśmy ją poświęcić. I już drugiego wyboru, na tę samą chwilę, nie będzie.

I jeśli chcesz spróbować popatrzeć na własny czas w kole życia, to zapraszam do ćwiczenia.

Koło życia 

Jeśli chcesz przyjrzeć się temu jak wygląda Twoje życie w czasie, to weź kilka kolorowych pisaków i dwie kartki papieru. Na każdej kartce narysuj okrąg.

Jeden okrąg, to WARTOŚCI. To co w życiu uważasz za ważne, to na czym Ci zależy. Wpisz w ten okrąg to, co jest dla Ciebie wartością, odkreślając, najlepiej kolorami, dla każdej sprawy odpowiednią cześć koła. Całe koło to 100% tego co jest dla Ciebie w życiu ważne. Każdej sprawie przypisz taką część koła, która odpowiada temu, na ile uważasz ją za istotną w Twoim życiu. Pomyśl jaki procent ważności ma dla Ciebie rodzina, ile praca, ile nauka, sport, ile…. itd. I tak podziel całe sto procent. To 100% zawiera wszystko, co dla Ciebie w życiu ma znaczenie. I pokazuje też na ile każda z tych spraw, jest dla Ciebie istotna w porównaniu do innych

A teraz, drugie koło. Ono odzwierciedla to, na co rzeczywiście poświęcasz swój CZAS. Całe koło to 100% Twojego czasu. I teraz zaznacz na nim, najlepiej kolorami, ile procent Twojego czasu poświęcasz na każdą z ważnych dla Ciebie spraw – jaką część czasu, z tych 100%, jakie masz do dyspozycji, poświęcasz na rodzinę, ile na prace, ile na nauką, na rozrywkę… lub cokolwiek innego co uważasz za ważne. I tak podziel 100% Twojego czasu.

Każde z tych kół wypełniaj oddzielnie, możesz zrobić też przerwę między jednym i drugim, aby nie sugerować się poprzednim przy wypełnianiu kolejnego.

A teraz porównaj oba te koła.

I wyciągnij wnioski. Czy na najważniejsze dla Ciebie rzeczy rzeczywiście poświęcasz najwięcej czasu, czy może jednak nie? Przypatrz się dokładnie jak wykorzystujesz swój czas. I zdecyduj, jak chcesz wykorzystywać go w przyszłości.

PS

Tu nie ma dobrych odpowiedzi. Ważne aby były Twoje i abyś od czasu do czasu porównał dla samego siebie te dwie wartości. I wyciągał z nich na bieżąco wnioski.

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.