Location,TX 75035,USA

Jak sformułować CEL, aby móc go osiągnąć?

Jak sformułować CEL, aby móc go osiągnąć?

MagdaMayer.eu - Jak sformuować cel, aby dało się go osiągnąć

Jakie znaczenie ma to jak sformułuję cel?

.

Zasadnicze!

W dużej mierze od tego zależy czy go w ogóle osiągniesz.

Tak, dokładnie tak!  I dlatego jest to tak ważne.

Bo żeby osiągnąć postawiony sobie Cel, musisz podjąć działania skierowane dokładnie w jego kierunku. A do tego, musisz DOKŁADNIE wiedzieć gdzie on jest.

Oczywiste? No to zobaczmy!

.

Co właściwie chcę osiągnąć?

.

„Chcę, żeby COŚ się zmieniło w moim życiu, bo wciąż jest tak samo”. 

Czyli klasyka „COŚ”.

Ile razy słyszałaś w życiu takie zdanie? Pewnie dużo. A ile razy je mówiłaś? (no, to pomińmy milczeniem).

I co z tym można zrobić?

W sumie wszystko!

Bo jeśli ktoś chce, żeby COŚ się zmieniło w jego życiu, to może bardzo łatwo osiągnąć taki cel. Wystarczy, że przestawi wazon na stole o 3 centymetry w dowolną stronę. COŚ się zmieniło? Jak najbardziej. Tylko czy o to chodziło? Raczej nie.

No, to co to jest to COŚ?

„No, ale przecież nie o wazon mi chodzi. Chodzi mi o to, że mój mąż mnie nie szanuje.”

To już lepiej. Wiemy, że chodzi o męża i jego zachowanie. Ale konkretnie jakie byłoby to oczekiwane?

„Chciałabym, aby dawał mi kwiaty na każde urodziny”.

To już znacznie lepiej. Wiemy dokładnie kto, co i kiedy. Wiemy też, jaka sytuacja jest pożądana. Brawo.

.

Tylko od kogo zależy nasz cel?

.

Tyle, że ten cel ma jedną zasadniczą wadę. Jego osiągnięcie nie zależy od nas. My możemy podjąć działania, aby postarać się doprowadzić do tego efektu np. porozmawiać z mężem, żeby wiedział, co jest dla nas ważne (bo może wcale tego nie wie).  Możemy mu przypominać o kwiatkach dzień przed naszymi urodzinami. Natomiast czy to ostatecznie zrobi, to już inna historia. Bo to będzie zależało od niego, nie od nas.

Czyli nasz cel jest już prawie dobrze określony. Prawie, bo wiemy jaki ma być efekt, wiemy co możemy zrobić, aby go zrealizować, ale nie do końca mamy wpływ na jego ostateczną realizację.

Generalnie mówi się, że prawidłowo zdefiniowany cel, to taki, którego realizacja w całości jest zależna od nas samych. I  teoretycznie to prawda. Tyle, że teoria teorią, a życie życiem.

Oczywiście, że w przykładzie powyżej możemy po prostu przedefiniować cel z: „chciałabym, aby mój mąż dawał mi kwiaty na każde urodziny”, na: „chcę dostawać kwiaty na każde moje urodziny”. I w tej drugiej wersji, żeby zrealizować taki cel, te kwiaty możemy sobie po prostu kupić same/sami, co daje nam kontrolę nad efektem.

Tyle że…

Nie zawsze chodzi nam o kwiaty, ale raczej o gest drugiej osoby.  I to też jest cel. I nawet jeśli teoretycznie nie jest idealny, to z takich celów też nie trzeba rezygnować.

Ale warto pamiętać, że:

Próbować osiągnąć to czego chcemy zawsze należy, także w sytuacjach nieidealnych teoretycznie. Tyle, że jeśli zrobiliśmy już wszystko co mogliśmy i efektu nadal nie ma, to wtedy pozostaje sobie odpuścić albo przedefiniować cel na taki, który jest zależny od nas. Bo uporczywe walenie głową w mur, jakkolwiek konsekwentne, jest czynnością mało konstruktywną i jeszcze głowa po tym boli! A umiejętność odpuszczania we właściwym momencie, jest również ważnym elementem sztuki osiągania celów!

.

Czy na pewno wiesz CZEGO chcesz?

.

Czyli aby osiągnąć każdy cel, musimy najpierw DOKŁADNIE wiedzieć czego CHCEMY – jaki ma być oczekiwany efekt. Bo dopiero wtedy będziemy wiedzieć co możemy zrobić, aby go osiągnąć. Potem pozostaje po prostu to zrobić. A od efektu starań będzie zależało co dalej.

I to wszystko co musisz zrobić 🙂  Ale zacząć trzeba od tego, aby dobrze wiedzieć czego się chce!

I przy tym pamiętać, że właściwym celem  nigdy nie będzie to czego NIE chcemy (bo iść w określonym kierunku można jedynie DO), ani właściwym celem na pewno nie będzie COŚ!

Czy wiesz dokładnie czego CHCESZ? 

To co możesz zrobić, aby to osiągnąć ??? 

🙂

***

 

Leave a Reply

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.
%d bloggers like this: