fbpx

Jak sformułować CEL, aby go osiągnąć?

Jak sformułować CEL, aby go osiągnąć?

MagdaMayer.eu - Jak sformuować cel, aby dało się go osiągnąć

Jakie znaczenie ma to jak sformułuję cel?.

Zasadnicze!

Bo w dużej mierze od tego zależy czy go w ogóle osiągniesz.

Dokładnie tak!  Dlatego jest to tak ważne.

Żeby osiągnąć postawiony sobie Cel, musisz podjąć działania skierowane dokładnie w jego kierunku. A żeby określić ten kierunek, musisz najpierw DOKŁADNIE wiedzieć gdzie Twój Cel właściwie jest.

Oczywiste? No to zobaczmy!.

Co właściwie chcę osiągnąć?

„Chcę, żeby COŚ się zmieniło w moim życiu, bo wciąż jest tak samo”. 

Czyli klasyka: „COŚ”.

Ile razy słyszałaś w życiu takie zdanie? Pewnie dużo. A ile razy je mówiłaś? (no, to pomińmy milczeniem).

I co z tym można zrobić?

W sumie wszystko!

Bo jeśli ktoś chce, żeby COŚ się zmieniło w jego życiu, to może bardzo łatwo osiągnąć taki cel. Wystarczy, że przestawi wazon na stole o 3 centymetry w dowolną stronę. COŚ się zmieniło? Jak najbardziej. Tylko czy o to chodziło? Raczej nie.

No, to co to jest to COŚ?

„No, ale przecież nie o wazon mi chodzi. Chodzi mi o to, że mój mąż mnie nie szanuje.”

To już lepiej. Wiemy, że chodzi o męża i jego zachowanie. Ale konkretnie jakie byłoby to oczekiwane?

„Chciałabym, aby dawał mi kwiaty na każde urodziny”.

To już znacznie lepiej. Wiemy dokładnie kto, co i kiedy. Wiemy już jaka sytuacja jest pożądana. Brawo..

Tylko od kogo zależy nasz cel?.

Tyle, że ten cel ma jedną zasadniczą wadę. Jego osiągnięcie nie zależy od nas. My możemy podjąć działania, aby postarać się doprowadzić do tego efektu np. porozmawiać z mężem, żeby wiedział, co jest dla nas ważne (bo może wcale tego nie wie). Możemy mu przypominać o kwiatkach dzień przed naszymi urodzinami. Natomiast czy to ostatecznie zrobi, to już inna historia. Bo to będzie zależało od niego, nie od nas.

Czyli nasz cel jest już prawie dobrze określony. Prawie, bo wiemy jaki ma być efekt, wiemy co możemy zrobić, aby go zrealizować, ale nie do końca mamy wpływ na jego ostateczną realizację.

Generalnie mówi się, że prawidłowo zdefiniowany cel, to taki, którego realizacja w całości jest zależna od nas samych. Teoretycznie to prawda. Tyle, że teoria teorią, a życie życiem.

Oczywiście, że w przykładzie powyżej możemy po prostu przedefiniować cel z: „chciałabym, aby mój mąż dawał mi kwiaty na każde urodziny”, na: „chcę dostawać kwiaty na każde moje urodziny”. I w tej drugiej wersji, żeby zrealizować taki cel, te kwiaty możemy sobie po prostu kupić same/sami, co daje nam kontrolę nad efektem.

Tyle że…

Nie zawsze chodzi nam o kwiaty, ale raczej o gest drugiej osoby.  I to też jest cel. I nawet jeśli teoretycznie nie jest idealny, to z takich celów też nie trzeba rezygnować.

Ale warto pamiętać, że:

Próbować osiągać to czego chcemy, warto także w sytuacjach nieidealnych teoretycznie. Tyle, że jeśli zrobiliśmy już wszystko co mogliśmy i efektu nadal nie ma, to wtedy pozostaje sobie odpuścić albo przedefiniować cel na taki, który jest zależny od nas. Bo uporczywe walenie głową w mur, jakkolwiek konsekwentne, jest czynnością mało konstruktywną i jeszcze głowa po tym boli! A umiejętność odpuszczania we właściwym momencie, jest również ważnym elementem sztuki osiągania celów!.

Czy na pewno wiesz CZEGO chcesz?.

Czyli, aby osiągnąć dowolny cel, musimy najpierw DOKŁADNIE wiedzieć czego CHCEMY – jaki ma być oczekiwany efekt (zamiast czego NIE chcemy, albo, że chcemy COŚ). Bo dopiero wtedy będziemy mogli wiedzieć, co możemy zrobić, aby go osiągnąć – w którym kierunku iść. Potem pozostaje po prostu to zrobić. A od efektu starań będzie zależało co dalej.

Ale zawsze wyruszając w drogę, trzeba zacząć od tego, aby precyzyjnie wiedzieć dokąd dokładnie chce się dojść!

Czy już wiesz czego PRAGNIESZ? 

To co możesz zrobić, aby to osiągnąć ??? 

🙂

***

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.