fbpx

Efekt Pigmaliona

Efekt Pigmaliona

Efekt Pigmaliona | MagdaMeyer.eu - Jak zarządzać zmianą

Test

W 1968 roku w szkole podstawowej w West Coast w San Francisco, psycholog Robert Rosenthal przeprowadził serię testów na inteligencję u uczniów rozpoczynających naukę szkolną. Na podstawie wyników testów, wskazał nauczycielom uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wskaźniki IQ. I zgodnie z przewidywaniami, po roku nauki, właśnie ci uczniowie wykazali się najlepszymi wynikami szkolnymi.

IQ

Niby nic zadziwiającego. Tyle że podane wyniki testów nie były prawdziwe. Jako najzdolniejsze, obdarzone największą inteligencją, zostały wskazane nauczycielom dzieci zupełnie przypadkowo dobrane. Były wśród nich zarówno te, które osiągnęły bardzo dobre wyniki testów IQ, jak i te, które osiągnęły średnie i słabe. A jednocześnie wszystkie te, wybrane przypadkowo dzieci, spełniły w ciągu roku pokładane w nich nadzieje czyli okazały się bardziej zdolne i błyskotliwe od rówieśników.

Ich wrodzone IQ nie miało z tym wiele wspólnego. To, co miało najwięcej wspólnego z ich osiągnięciami, to oczekiwania wobec nich. I to zarówno oczekiwania otoczenia, jak i ich samych – to one przełożyły się na wynik. A działo się tak, bo tym „zdolniejszym” dzieciom nauczyciele odruchowo poświęcali więcej uwagi, były częściej chwalone, słyszały wiele komunikatów: możesz, potrafisz, dasz radę. I dawały, mogły i potrafiły, bo wierzyły, że tak jest.

Efekt Pigmaliona

To jest właśnie efekt samospełniającej się przepowiedni, czasem nazywany efektem Pigmaliona. Wierzysz, że jesteś zdolny, to rzeczywistość potwierdzi, że jesteś. Wierzysz że jesteś atrakcyjny, to otoczenie potwierdzi Ci że jesteś. Wierzysz, że ludzie Cię lubią, to zapewne będą lubić.

Tyle, że w drugą stronę to również działa. Jeśli nie wierzysz, że możesz, to zapewne nie będziesz mógł. Jeśli uważasz się za osobę głupią, nudną, nieatrakcyjną, to zapewne swoim zachowaniem szybko udowodnisz światu, że tak jest. Jeżeli dziecku czy osobie dorosłej stale będzie się powtarzać, że nie da rady – że jest za słaba, zbyt mało zaradna czy nie jakaś, to zapewne potwierdzi w życiu dokładnie to przekonanie, jeśli tylko w nie uwierzy. A trudno nie uwierzyć jeśli taki komunikat słyszy się wciąż i wciąż.

Słowa

Dlatego warto uważać z kim się przebywa i co ten ktoś do nas mówi, co mówimy do innych i co mówimy sami do siebie. Bo to w co uwierzymy, zrealizuje się w praktyce.

Efekt Pigmaliona nie zależy od testów IQ. Nikt nie jest na niego odporny. Dotyczy nas wszystkich. Bo wszyscy jesteśmy ludźmi.

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.