fbpx

Efekt aureoli

Efekt aureoli

Efekt aureoli | MagdaMeyer.eu - Jak zarządzać zmianą

Efekt aureoli

Słyszałeś o efekcie aureoli? To przypisywanie ludziom określonych cech, w związku z posiadaniem przez nich jakiejś innej cechy, nawet, jeśli obie te cechy nie mają  z sobą nic wspólnego. Klasycznym przykładem jest to, że gdy ktoś jest ładny/przystojny, to zwykle automatycznie też zakładamy, że jest również po ludzku dobry. A wcale nie zawsze jest.

Efekt aureoli (lub efekt anielski) może dotyczyć też cech negatywnych i wtedy nazywa się go efektem diabelskim. Sytuacja dotyczy dokładnie tego samego, tylko w negatywnym aspekcie. Czyli widzimy kogoś kogo nie znamy, a kto ma cechę, nawet dla nas obojętną, do której automatycznie przypisujemy mu jakąś inną cechę – w tym przypadku negatywną – mimo, że logicznie nie ma między nimi związku.

Okulary a intelekt

Na przykład: gdy ktoś jest gruby, może to spowodować automatycznie zupełnie niezwiązane przekonanie, że jest jednocześnie leniwy albo mało inteligentny – efekt diabelski.

A jeśli ktoś nosi okulary, szczególnie w młodym wieku, to część ludzi będzie zakładać, i to z tego właśnie powodu, że na pewno jest inteligentny – efekt aureoli.

Ale inna część populacji będzie zakładać, i to też na tej właśnie podstawie, że na pewno jest to nudny i zamknięty w sobie kujon – efekt diabelski

I tak dalej.

Znasz to? Znasz, wszyscy znają. Internet aż trzęsie się od bardzo głębokich ocen czyjegoś charakteru i inteligencji na podstawie rysów twarzy i numeru buta. Wiemy więc bardzo dobrze o co chodzi w tej praktyce.

Generalnie szybkie oceny innych ludzi, to zupełnie naturalny odruch. Kierujemy się w życiu, a dokładnie nasz umysł się kieruje, pewnymi skrótami reakcji, bo inaczej po prostu się nie da. Nie da się wszystkich informacji, jakie do nas napływają, analizować krok po kroku intelektualnie.

Dlaczego jednak warto o tym pamiętać

Jednak warto brać pod uwagę, że istnieje coś takiego jak mechanizm aureoli z 2-ch powodów:

Po pierwsze, warto mieć świadomość, że nie zawsze pierwsze wrażenie jest trafione. Czasem nie jest trafione na plus, a czasem na minus. Ktoś kto nas zachwycił w pierwszym kontakcie, niekoniecznie musi zachwycić w drugim. I odwrotnie, ktoś kto nie spodobał nam się w pierwszej chwili, po dłuższej znajomości może okazać się mądrą i uroczą osobą.

Ale to drugi powód, jest właśnie tym, dla którego chciałam napisać o efekcie aureoli – a szczególnie o jego negatywnym aspekcie.

Efekt aureoli działa w przypadku osób, które mało znamy i które oceniamy na podstawie pierwszego wrażenia, poprzez powiązanie ze sobą faktycznie niepowiązanych czynników, takich jak intelekt z kolorem włosów.

Dlatego jeśli ktoś Cię nie zna, a wypowiada się negatywnie na Twój temat, na podstawie na przykład jednego zdjęcia lub napisanego przez Ciebie zdania, i na tej bazie ocenia w całości Twój charakter, stan intelektualny czy cokolwiek innego, albo na podstawie obwodu w talii i koloru bluzki, wypowiada się na temat Twojego stanu rodzinnego i życia uczuciowego, to kompletnie nie zawracaj sobie tym głowy. Pomyśl wtedy, że jest to po prostu bardzo prosta osoba, która nie odróżnia efektu aureoli od faktów i której ocena, między innymi z tego właśnie powodu, nie jest wiele warta, a przede wszystkim nie ma nic wspólnego z Tobą. Bo nie ma ani trochę. To tylko efekt aureoli/diabelski i dlatego nie ma się czym przejmować.

Jeśli ktoś wypowiada się na Twój temat, a szczególnie, gdy mówi coś negatywnego, to wcale nie znaczy, że wie co mówi i ma jakiekolwiek podstawy, aby tak mówić. A efekt aureoli, to właśnie jeden z powodów dlaczego to co mówi wcale nie koniecznie musi mieć sens.

I właśnie dlatego nie wszystkimi opiniami warto się przejmować.

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.