Location,TX 75035,USA

Dlaczego zmiana wywołuje lęk?

Dlaczego zmiana wywołuje lęk?

MagdaMeyer.eu, czym jest lęk przed zmianą?

Skąd się bierze lęk przed zmianą?

.

I to nie tylko przed zmianą, która nas spotyka wbrew naszej woli, ale również przed taką, którą sami chcemy wprowadzić.

Chcemy zmiany, czasem wręcz marzymy o niej, a jednocześnie jej się boimy.

Nie wydaje Ci się to paradoksalne? Czego właściwie się boimy?

Po pierwsze rozczarowania. Tego, że pomimo naszych nadziei, to czego pragniemy pozostanie poza naszym zasięgiem, że nie damy rady tego osiągnąć. A to będzie bolesne i właśnie tego bólu i wstydu się boimy. Ale boimy się też tego, co będzie, jeśli nam się uda. I ten post dotyczy tego drugiego przypadku.

.

Znane a nieznane

.

To co znamy, jakiekolwiek jest wydaje nam się bezpieczne.

Nie dlatego, że jest przyjemne, bo czasem jest paskudne. Ale jest znane. Wiemy czego możemy się spodziewać dzień po dniu, nawet jeśli nie jest to szczyt naszych marzeń.

A jeśli wprowadzimy zmiany, to im większa zmiana, tym mniej wiemy czego możemy się po niej spodziewać. I tego właśnie się boimy. NIEWIADOMEJ.

Bo z każdą zmianą wchodzimy na nowy, nieznany nam teren. Ten teren może być dużo lepszy niż to co mamy teraz, ale póki co jest nieznany, więc wywołuje lęk. Znane, nawet jeśli jest smutne, trudne czy niesatysfakcjonujące, jest oswojone i dzięki temu wydaje się bezpieczne, nawet jeśli nie jest przyjemne. Ale wydaje się bezpieczne, tylko dlatego, że jest znane. To jest jedyny powód. I jest zupełnie zrozumiały.

.

Znana strefa komfortu

.

Wiesz czego się spodziewać, więc nawet jeśli tego nie lubisz, to świetnie wiesz co się wydarzy, nie masz więc powodu bać się nieznanego. 

Zmiana wprowadza to co nowe i nieznane.

Dlatego to, czy zdecydujesz się na zmianę w twoim życiu (szczególnie istotną), będzie zależało od tego czy zaakceptujesz ten lęk przed nowym, czy zgodzisz się na to, że jest on normalną częścią pakietu wprowadzania czegoś nowego. Że zmiana to wchodzenie na nowy teren. I że właśnie dzięki temu może być fajna.

Czasem nazywa się to: wychodzeniem ze strefy komfortu, może słyszałeś już to określenie? Chodzi tu o komfort tego co po prostu znane, a wcale niekoniecznie komfortowe! I to właśnie wychodzenie ze strefy komfortu, sprawdzanie nowego, budzi nasz lęk.

.

?

.

Co sądzisz o lęku przed zmianą? Podziel się w komentarzach.

.

***

 

Leave a Reply

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.
%d bloggers like this: