fbpx

Co można zmienić, a czego nie?

Co można zmienić, a czego nie?

MagdaMeyer.eu, co jest możliwe do zmiany?

Co możemy zmienić?.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy są takie kategorie spraw, których po prostu nie da się zmienić? I to niezależnie od tego, jak bardzo byśmy tej zmiany chcieli?

Są.

Co więc można zmienić?

Generalnie wszystko, poza tym czego na pewno NIE można. 🙂

I wcale nie jest to żart, tylko tak właśnie należy na to patrzeć.

Bo jeśli chcesz coś zmienić i nasuwa ci się przekonanie „nie da się”, to wtedy zastanów się czy rzeczywiście należy to do kategorii spraw OBIEKTYWNIE-NIEMOŻLIWYCH-DO-ZMIANY. Czyli takich, których nie możesz zmienić nie tylko ty, ale również nikt inny i nigdy..

Czego nie zmienimy?.

Czego więc na pewno NIE MOŻESZ zmienić?

  • wzrost – można go zatuszować, można polubić, – ale nie można zmienić.
  • wiek – można go zatuszować, można polubić, – ale samego wieku, daty gdy się urodziliśmy, nie zmienimy.
  • płeć? W tych czasach to już kwestia otwarta.
  • przeszłość? Przeszłości nie zmienisz. Możesz zmienić to jak na nią patrzysz, możesz przestać o niej myśleć, ale to co było, po prostu było i jest niezmienialne jako fakt. Możesz zmienić najwyżej jego interpretację.

Czego jeszcze na pewno NIE można zmienić, jak sądzisz? Miejsca zamieszkania, pracy, charakteru, zdrowia, innej osoby …? Czego?

Oczywiście świat się zmienia. Gdyby przez wieki historii nikt nie chciał podejmować się zmian „niemożliwych”, to nie istniałyby samoloty i wiele innych rzeczy. Nie wiadomo więc co będzie możliwe do zmiany za kilka lub kilkanaście lat, ale w każdych czasach warto pamiętać myśląc o zmianie, że są też kategorie, w których zmiany nie są dostępne, a przynajmniej tu i teraz. I warto zidentyfikować te kategorie.

Jeśli więc chcesz coś zmienić, sprawdź najpierw czy nie mieści się to w zakresie spraw niemożliwych do zmiany czyli niemożliwych dla każdego i zawsze. Jeśli twoja planowana zmiana jest na tej liście, to zmień plany (chyba, że chcesz świadomie podjąć się przesuwania granic ludzkich możliwości, to wtedy szczerze kibicuję). Jeśli jednak kategorii twojej planowanej zmiany na tej liście „zmian niemożliwych” nie ma, to argument „nie da się”, po prostu odpada..

Kiedy się nie da?.

Oczywiście samo nic się nie zrobi, każda zmiana wymaga pracy, planu i zaangażowania, ale pozostaje pytanie czy JEST przynajmniej potencjalnie MOŻLIWA.

Bo NIE DA SIĘ jest uzasadnione, jeśli dotyczy wszystkich i zawsze. W innych przypadkach, to zwykle wykręt, który umożliwia uzasadnienie odpuszczenia sobie zmiany. Tak, tylko wykręt. I to mocno szkodliwy, ale o tym dlaczego tak bardzo szkodliwy będzie już innym razem.

Pamiętaj jednocześnie, że masz prawo NIE chcieć zmiany. I to też jest OK. Masz prawo nie wprowadzać zmian i to bez względu na to co mówią o tym inni. Cena zmiany może być za wysoka i ty akurat nie chcesz jej ponosić, a przynajmniej nie w tym momencie. I to też jest OK! Zawsze masz prawo zrezygnować ze zmiany. Ale to jest zupełnie coś innego niż NIE DA SIĘ!

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.