Location,TX 75035,USA

Coaching

Czym jest coaching?

.

Coaching jest techniką, która opiera się głównie na pytaniach otwartych. Rolą coacha nie jest wskazywanie klientowi gotowych rozwiązań, ale dzięki zadawaniu otwartych pytań i proponowaniu ćwiczeń, umożliwienie mu, aby spojrzał na sprawy z różnych punktów widzenia i sam znalazł właściwe rozwiązanie.

Gdy jesteśmy wewnątrz sytuacji, to sposób działania, wypróbowane już rozwiązania, utarty sposób myślenia, znane zachowania, wydają się być jedynymi dostępnymi opcjami. Dopiero wyjście z tych ram, pozwala nam znajdować nowe możliwości. I właśnie w tej zmianie perspektywy pomaga nam coach. A w przestrzeni nowej perspektywy sami znajdujemy już nowe, najlepsze dla nas, rozwiązanie.

.

Pytania, zasoby i możliwości

.

Poza pytaniami, inną cechą charakterystyczną coachingu jest koncentracja na pozytywach czyli na zasobach i możliwościach.

Odpowiadamy sobie na pytania jakie masz możliwości czyli co możesz zrobić i jak najlepiej możesz to zrobić w danej sytuacji, zamiast koncentrować swoją uwagę na tym czego się nie da i dlaczego.

Opieramy się na zasobach, czyli na tym co masz i co Ci pomoże, zamiast skupiania uwagi na tym czego nie masz lub co nie może Ci pomóc. Nadaje to optymalny kierunek naszym działaniom, skraca ścieżkę dochodzenia do celu, a jednocześnie świetnie wzmacnia naszą wiarę w siebie i siłę niezbędną do realizacji zadań. A także, paradoksalnie, ułatwia uczenie się nowych umiejętności.

Czerpiemy wiedzę, o tym jak skuteczne działać, z przeszłych sukcesów Klienta, zamiast z jego porażek. I dużą wagę przykładamy do kontaktu z pozytywnymi emocjami, bo to one zapewniają zdrową energię do działania.

Czyli w skrócie: budujemy na pozytywach, zasobach i możliwościach, zamiast na brakach i trudnościach.

.

Pozytywne myślenie

.

Wbrew tradycyjnym przekonaniom, najbardziej skuteczne w działaniu jest właśnie pozytywne myślenie. Takie, które opiera się na zasobach i możliwościach, zamiast na brakach i problemach. Wzmacnianie siebie, zamiast osłabiania. Wiara w sukces i nasze zdolności, zamiast karania siebie za każdy błąd.

I to jest właśnie podejście, któremu coaching zawdzięcza skuteczność.

Jeśli masz wątpliwości, czy takie podejście jest słuszne, po prostu rozejrzyj się w swoim otoczeniu i sprawdź kto odnosi sukcesy. Czy ci wiecznie niezadowoleni, dla których nic się nie da, czy może jednak ci, którzy wierzą w siebie i zawsze szukają nowych możliwości, niezależnie od przeszkód, które mogą pojawiać się na ich drodze.

Coaching to nie magia, nie sposób załatwiania spraw za nas, ale technika oparta na pytaniach otwartych i ćwiczeniach, które pomagają nam w pozytywny sposób zmienić perspektywę, wzmocnić się, zidentyfikować nasze zasoby i możliwości. A dzięki temu znów skutecznie działać.

I warto z niej korzystać, za każdym razem, gdy potrzebujemy odkryć nowe możliwości, stworzyć plan działania, odzyskać wiarę w siebie i iść do wybranego przez nas Celu krok po kroku. Bo to właśnie coaching najlepiej pozwoli nam odzyskać siły i iść dalej skutecznie i konsekwentnie w wybranym przez nas kierunku.

.

Coaching, a konsultacje

.

W coachingu, coach idzie za klientem. Tym właśnie coaching różni się od konsultacji. Podczas konsultacji, konsultant wskazuje możliwości, uczy określonych umiejętności, proponuje drogę. Podczas coachingu, to Klient kieruje rozmową, a coach po prostu podąża za nim i zadaje właściwie dobrane pytania, które pomagają klientowi samodzielnie poszerzyć perspektywę i samodzielnie znaleźć rozwiązania.

.

Sesje

Sesja trwa 45 minut, odbywa się przez komunikator Zoom, czyli zarówno widzimy się jak i słyszymy. A jednocześnie nie ma konieczności tracenia czasu na dojazdy. Pierwsza sesja jest w niższej cenie, co daje możliwość sprawdzenia techniki i zdecydowania czy chcesz iść dalej. Coaching nie wymaga wielu sesji. Czasem wystarczy jedna, czasem kilka, jednak zwykle jest to nie więcej niż 10.

.

.

ZAPRASZAM!

.

Skontaktuj się ze mną:

Wpisz w powyższe pole ile jest 11 + 2

.

ZAPRASZAM!

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.