Location,TX 75035,USA

Charakter – czy można go zmienić?

Charakter – czy można go zmienić?

Charakter, czy można go zmienić? MagdaMeyer.eu - Jak zarządzać zmianą w życiu i w biznesie

Czy da się zmienić charakter?

.

Czasem można usłyszeć argument: „ja już mam taki charakter i nic na to nie poradzę”.

Spotkaliście się z tym?

Albo: „No ja już taki/taka jestem, musisz się z tym pogodzić”.

Serio muszę? 🙂

Ale przede wszystkim, czy to oznacza: nic nie poradzę na mój charakter – bo się nie da, czy nic na to nie poradzę – bo mi się nie chce nic na to poradzić?

Raczej niestety to drugie. Bo własny charakter jak najbardziej można zmienić!

.

Charakter – co to jest?

.

Zastanawiałeś się kiedyś czym właściwie jest charakter?

Tylko i aż sumą nawyków. Bardzo mocno wyrobionych nawyków, ale jednak tylko nawyków.

I jego zmiana, jak zmiana każdego nawyku, jest jak najbardziej możliwa. Choć nie koniecznie zawsze bardzo łatwa i już na pewno nie zrobi się sama. Jak zresztą żadna zmiana nie robi się sama, charakter nie jest tu wyjątkiem. Ale taka zmiana jest jednak najbardziej możliwa. Charakter można zmienić. O ile oczywiście tego chcemy.

Jako ludzie składamy się z nawyków. To jak myślimy i działamy, to efekt naszych nawyków. Mamy nawyki myślenia i reagowania, wyuczone sposoby działania, nawykowy sposób myślenia o sobie i o świecie, o możliwościach i o tym co niemożliwe. W nawykowy (przyzwyczajony) sposób zmywamy talerze, gotujemy obiady, wybieramy trasę dojazdu do pracy i miejsca w jakich spędzamy wakacje. I to właśnie określamy mianem: „taki jestem”.

.

Nawyki

.

Nasz charakter, to nasze wyuczone sposoby reagowania, nasze nawyki. Inni robią to wszystko zupełnie inaczej. Mają własne nawyki. Mają własny charakter.

Charakter to nie magia, nic zapisanego na wieki w jakiejś tajemniczej księdze, narzuconego przez wróżkę czy datę narodzin, to coś co tworzymy każdego dnia i co każdego dnia możemy zmieniać. Krok po kroku. O ile chcemy oczywiście.

Bo to tylko nawyki.

Jeśli więc słyszysz od kogoś argument: „ja już mam taki charakter i nic na to nie poradzę”, to wiedz, że jest to po prostu wygodny wykręt, żeby uniknąć pracy niezbędnej do zmiany. I tak właśnie warto to rozumieć.

.

?

.
A czy według Ciebie zmianę charakteru można sobie jakoś ułatwić? 🙂 Podziel się swoją opinią w komentarzu!

.

***

 

Jedna odpowiedź

  1. […] poprzednim artykule: Czy można zmienić charakter? ,  zadałam pytanie: czy zmianę charakteru można sobie jakoś ułatwić? Jak […]

Leave a Reply

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.
%d bloggers like this: