fbpx

Charakter – dany na zawsze czy na chwilę?

Charakter – dany na zawsze czy na chwilę?

Czy można zmienić charakter? | MagdaMeyer.eu - Coaching & Zarządzanie zmianą

Charakter

Czym jest charakter? Czy nasz charakter jest zmienny, czy może jest czymś, co dostaliśmy na stałe i co zostaje z nami na zawsze? Tak jak określona płeć (chociaż płeć obecnie też może ulec zmianie), określony wzrost, kolor skóry czy oczu.

To czym właściwie jest charakter? Czymś stałym czy chwilowym efektem uwarunkowań?

Spotkaliście się może z sytuacją, że gdy ktoś zrobi coś nie tak jak powinien i zamyka temat wzruszeniem ramion i krótkim: „no, co na to poradzę, już taki mam charakter?”. Tak, jakby charakter był czymś od nas niezależnym, jakąś inną istotą nad którą nie ma kontroli.
Czasem mówi to z zadowoleniem, bo wygodnie jest nie odpowiadać za swoje postępowanie. Ale czasem wcale nie jest zachwycony czy zachwycona, tym co robi i chciałby to zmienić, tylko nie ma pojęcia jak. Albo w ogóle nie jest pewien, czy zmienić się da.

Zmienić się da

Da się. Charakter nie jest czymś stałym, danym raz na zawsze, jest po prostu zbiorem nagromadzonych nawyków. Efektem wyuczenia się określonych zachowań i reakcji emocjonalnych. Najpierw przez naśladowanie tych podpatrzonych we własnym domu rodzinnym, a potem nadbudowania na tej podstawie, warstwa po warstwie, kolejnych nawyków, pasujących do poprzednich. I w pewnym momencie ten zestaw reakcji wydaje się tak silny, że aż niezależny od nas. Ale nie jest. Jest czymś wyuczonym, czego jak wszystkiego wyuczonego, można się oduczyć. A można się go oduczyć, ucząc się zamiast tego czegoś nowego.

Jak uczy się człowiek

Człowiek uczy się w wyniku powtarzania: informacji, zachowań i wyciągania wniosków z obserwacji. W efekcie w naszym mózgu tworzą się nowe połączenia między neuronami, które dane zachowanie odzwierciedlają, zastępując stare. Im więcej razy było, to nowe zachowanie, powtarzane, tym nowe połączenia między neuronami staną się silniejsze. I kolejny impuls elektryczny (nowa informacja), który pojawi się w naszym mózgu w reakcji na sytuację zewnętrzną, przemieści się w nim drogą najszybszą, czyli tą najczęściej używaną między dwoma neuronami, wywołując odpowiednią reakcję. Może to być nowa droga lub stara. I tylko nas zależy, która z tych dróg będzie najlepiej wyćwiczona, bo najwięcej razy powtarzana.
Jeśli raz przestraszyliśmy się raz psa, to mamy większe szanse przestraszyć się po raz kolejny. Bo na kolejnego psa zareagujemy nawykowo, a jeśli wtedy temu odruchowi ulegniemy, to na widok psa za trzecim razem jeszcze szybciej zareagujemy strachem. I po jakimś czasie już wystarczy nam sama myśl o psie, aby trzęsły nam się ręce i oblewał pot – to nasz mózg wyrobił sobie mocne połączenia międzyneuronowe przekazujące informację, że pies jest zły. I każda kolejna powtórka to połączenie będzie wzmacniała i tak wytworzy się coraz silniejszy nawyk tej samej reakcji. I na widok psa będzie robiło nam się słabo niezależnie od tego, że pies, którego widzimy nie ma nic wspólnego z tym pierwszym, który nas przestraszył.

Jak się oduczyć

I jeśli chcemy tę reakcję odwrócić, to potrzebujemy wyrobić w sobie nowe, odmienne nawyki, które zastąpią stare. Do tego trzeba świadomie zmieniać własne reakcje i przekonania, budując dzięki temu nowe połączenia międzyneuronowe, w nowych miejscach i nowych kierunkach. Z każdą kolejną powtórką nowej reakcji, nowe połączenie będzie mocniejsze, a stare i nieużywane, słabsze. I tak nowe zastąpi stare. I to te nowe reakcje zaczną być dla nas naturalne.
I tym jest charakter. Zbiorem wyrobionych do tej pory połączeń między neuronami, czyli wyuczonych nawykowych reakcji. A że mózg jest plastyczny, to każde nasze nowe zachowanie go zmienia i tworzy połączenia od nowa.
Dlatego to, że ktoś: „ma taki charakter”, to prawda względna i tylko chwilowa, bo to coś co zawsze może zostać zmienione. Oczywiście jeśli dana osoba tego chce i to nie przez sekundę, ale wkładając pracę i uważność przez dłuższy czas w świadome reagowanie inaczej niż dotychczas i budując dzięki temu nowe nawyki w mózgu.

Twoja nowa Ty

Chcesz zmienić swoje zachowanie w jakiejś sytuacji? To wyobraź sobie jak reagowałaby nowa wersja Ciebie i tak się zachowuj, nawet jeżeli na początku będzie Ci to przychodziło z trudnością, bo wszystko w Tobie będzie chciało zrobić coś innego.
Ale jeśli będziesz się tego trzymała, to z każdym kolejnym razem będzie Ci łatwiej. Bo Twój mózg się uczy.
I to czego się nauczy, to właśnie jest charakter.

Jak zmienić charakter | MagdaMeyer.eu - Jak zarządzać zmianą, coaching

 

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.