Location,TX 75035,USA

Cel – po co nam w życiu?

Cel – po co nam w życiu?

MagdaMeyer.eu - po co nam w życiu cel?

Zwykle życie

.

Czasem żyjemy po prostu z dnia na dzień. I nie ma w tym nic niewłaściwego. Robimy zwykłe rzeczy, które zrobić po prostu trzeba, jak gotowanie, sprzątanie czy spanie. W międzyczasie oglądamy telewizję, rozmawiamy, jemy.  Codzienne sprawy. I nie ma powodu, aby zawsze i dla każdej czynności ustanawiać cel do którego się dąży. Życie to przecież nie ciągłe zawody. 

Natomiast są sytuacje, gdy jasny cel jest nam bardzo potrzebny, bo inaczej po prostu w  dryfujemy . I to nie cel na zasadzie: chciałabym COŚ zmienić! Bo COŚ, to nie cel, to dopiero zalążek myślenia o celu.

.

Latarnia morska

.

Jakie znaczenie ma cel? Dobrze określony cel jest jak latarnia morska. Wskazuje nam kierunek, w którym CHCEMY iść. Miejsce, do którego chcemy dotrzeć za miesiąc, rok czy dekadę. Prowadzi nas przez życie. Nawet jeśli zboczymy z drogi, to w każdym momencie wiemy, w którym kierunku możemy znów iść. Nie dryfujemy, robiąc tylko to co trzeba każdego dnia, reagując tylko na sytuacje, które niezależnie od nas wydarzają się w naszym życiu. Mając cel, to my wyznaczamy kierunek. A jeśli nawet z jakiegoś powodu zajmiemy się chwilowo czymś innym, to gdy dobrze wiemy gdzie jest nasz cel, zawsze możemy znów w jego kierunku iść.

Oczywiście cele można też zmieniać. Ale ważne, aby je w ogóle MIEĆ!

Tylko mając jasno określony Cel, możesz kierować swoim życiem. Tylko mając jasno określony cel, możesz go zrealizować, bo tylko wtedy możesz zaplanować drogę do celu. Tylko mając jasno określony cel, możesz na tę drogę zawsze wrócić, jeśli zboczyłeś z niej z dowolnego powodu.

.

Jakie mamy cele?

.

Cele możesz mieć ustalone w perspektywie krótkoterminowej – np. schudnąć w ciągu miesiąca 2 kilo, średniej – zmienić pracę do końca roku, albo długiej – zostać znanym chirurgiem przed 50-tką, gdy dopiero zaczynasz staż w szpitalu.

Twoje cele mogą się też zmieniać. I to zarówno pod wpływem okoliczności życiowych, jak i w efekcie tego, że czasem zmieniają się nasze priorytety, otoczenie, zainteresowania.

Ale zawsze warto cele mieć! Nawet jeśli korygujesz go na bieżąco! A dokładnie to po prostu TRZEBA je mieć, o ile chcesz kierować własnym życiem, a nie tylko być przez nie miotanym jak liść na wietrze.

A jakie Ty masz cele? Gdzie tak naprawdę chciałbyś być w życiu za miesiąc, rok, pięć lat? Co chciałbyś/chciałabyś osiągnąć jeszcze w tym życiu?

Czy to wiesz? Bo to ważne, aby wiedzieć.  Dla Ciebie ważne. Jeśli jeszcze nie wiesz, to po prostu o tym pomyśl!

.

***

Jak często ustalasz swoje cele? Wolisz planować w perspektywie krótko, średnio czy może długoterminowej? Podziel się w komentarzach..

***

 

Leave a Reply

error: Ta treść jest chroniona. Nie można jej kopiować.
%d bloggers like this: